Pátek, 16. února 2024, 08:40
Zájem o koupi bytu nebo domu rapidně klesá. Na vině jsou vysoké sazby hypoték i růst cen energií a stavebních prací. Loni se jich dokonce prodalo nejméně od roku 2015. Na pokles poptávky zareagovaly také ceny nemovitostí, které během třetího čtvrtletí loňského roku v některých regionech klesly. Nejvíce pak v Plzeňském kraji, a to o více než pět procent.
Podle nejnovější analýzy Real Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte klesla cena bytů v Česku za loňské třetí čtvrtletí o 1,8 procenta na 89 300 korun za metr čtvereční. Nejvyšší pokles napříč zemí zaznamenali v Plzeňském kraji (-5,4 %), Ústeckém (-3,3 %) a Karlovarském kraji (-1,8 %). Naopak nejvyšší růst si připsal Jihočeský kraj (17,9 %), Pardubický (11,7 %), Vysočina (10,1 %) a Liberecký kraj (10,0 %).
„Třetí čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení menšího počtu prodejů a dalšího poklesu cen. Až na výjimky nešlo o dramatický propad, ale spíše o pokračující trend, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb a rovněž i ceny stavebních prací. V důsledku těchto faktorů došlo ke snížení poptávky, což se projevilo na cenách bytů,” uvedl expert na nemovitostní trh z Deloitte Petr Hána.
Průměrná cena bytů ve třetím čtvrtletí 2023, zdroj: Deloitte
Aktuální průměrná cena bytu za metr čtvereční je v Plzeňském kraji 61 800 korun. V celorepublikovém srovnání je to 10 příčka. Levnější jsou byty už jen ve Zlínském, Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji.
„Třetí kvartál loňského roku se ještě nesl ve znamení vyčkání na lepší podmínky pro koupi nemovitosti. Vývoj realitního trhu tak zůstával bez výrazných změn, což například developery vedlo k různým slevovým a marketingovým nabídkám. Oproti bytům v cihlových a panelových domech jsou totiž ty nové pro kupující vždy atraktivnější, ale také dražší,” dodává Hána.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.