Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Rekordní počet ostrých výjezdů se záchranáři zažil loni plzeňský dronařský tým. Drony pomáhaly u nehod, požárů a hledaly i ztracené lidi

Celkem 113 ostrých výjezdů s integrovaným záchranným systémem (IZS) zažil loni dronařský tým Správy informačních technologií města Plzně. A jednalo se o naprosto rekordní sezonu co do počtu společných akcí s IZS. Konkrétně vyjel tým s drony k 52 dopravním nehodám, osmi požárům a ve 25 případech pátrali po pohřešovaných osobách. Pro zefektivnění práce vyvíjejí speciální software a aplikace.

Dronaři dále zasahovali u dalších 13 bezpečnostních opatřeních a 15 jiných událostí. Jejich pomoc stále častěji využívá dopravní policie, speciální pořádková jednotka i hasičský záchranný sbor. „Rekordní počet výjezdů je důkazem toho, že drony v Plzni už jsou standardní součástí integrovaného záchranného systému. Spolupráce mezi jednotlivými složkami funguje perfektně, navíc se intenzivně pracuje na zdokonalování celého systému. Plzeň je v této oblasti mezi českými městy průkopníkem a naší prioritou je, aby tomu tak bylo i nadále,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).

„Kromě rekordního počtu výjezdů s hasiči a policisty stoupá i počet cvičení, kterých se dronaři účastní. Loni to bylo 23 akcí, z nichž nejvýraznější byly velké cvičení AMOK v Líních, simulace úniku čpavku v pivovaru, noční cvičení zaměřené na hledání osob nebo taktické cvičení v Ejpovickém tunelu. Každý měsíc dronaři cvičí i s plzeňskou zásahovou jednotkou,“ zdůraznil Daniel Kůs (Piráti), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Někteří majitelé dronů si budou muset připlatit, nová pravidla platí od začátku roku

S novým rokem přichází změny pro majitele a piloty dronů. Nejvíce se dotknou těch, kteří mají starší stroje. Nově musí mít od ledna štítek s označením třídy, větší drony pak i takzvaný systém dálkové indentifikace. Ne všichni dronaři vždy dodržují...

Drony SIT jako jednotka sboru dobrovolných hasičů drží pohotovostní služby 24 hodin denně sedm dnů v týdnu. „Při výjezdech s IZS na místo události musíme splnit určité časové limity. Během pracovní doby máme na příjezd 60 minut, 90 minut mimo ni, také během víkendů a svátků. Realita je taková, že v rámci pracovní doby dojedeme na místo průměrně za šest minut, mimo ni za 24 minut. Mimo pracovní dobu to znamená dojet z domova do našeho zázemí, naložit techniku a vybavení a dopravit se na místo zásahu,“ vypočítal ředitel úseku Drony SIT Josef Navrátil.

Celkem dvakrát loni dronaři během víkendové služby zažili všechny typy výjezdů. Tedy dopravní nehodu, požár a pátrání po pohřešované osobě. „Počet našich výjezdů rok od roku stoupá, loni už jsme na podzim věděli, že překonáváme číslo z předchozího roku. Těší nás, že můžeme policistům a hasičům nabídnout profesionální služby a dál pracovat na rozvoji našich zkušeností, hardwaru a softwaru. To jsou aplikace, které speciálně vyvíjíme pro jejich potřeby, abychom zefektivnili práci a vytěžili z pořízených dat a snímků maximum informací,“ doplnil Josef Navrátil.

Město Plzeň zakoupilo první drony už v roce 2014

Nejvyužívanějším bezpilotním letounem byl loni dron DJI Matrice 350 vzhledem k tomu, že jej lze osadit různými kamerami s termovizí, několikanásobným zoomem nebo světlometem při špatných světelných podmínkách. Mezi nejvíce používané aplikace patří především IZS Stream nabízející veliteli zásahu pohled v reálném čase z několika kamer současně a Crash Inspektor, který poskytuje velmi přesná data při ohledání místa dopravní nehody a zajištění stop.

Už v roce 2014 zakoupila první drony Správa informačních technologií města Plzně. „V červenci 2015 jsme získali jako první české město povolení k leteckým pracím od Úřadu pro civilní letectví ČR. Spolupráce s IZS začala o rok později při dohledu nad fotbalovým utkáním. První ostrý zásah přišel v roce 2018, kdy jsme monitorovali leteckou havárii na Nové Hospodě, kde spadl vrtulník do výrobní haly. Pár dnů poté hořela ubytovna na Karlově, k oběma zásahům si nás vyžádaly zasahující složky,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Ohodnoť článek

Foto Správa informačních technologií města Plzně, SITMP

Štítky dronařský tým, plzeňské drony, zásahy s IZS, drony, SITMP, správa informačních technologií

Rekordní počet ostrých výjezdů se záchranáři zažil loni plzeňský dronařský tým. Drony pomáhaly u nehod, požárů a hledaly i ztracené lidi  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.