Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Na vrchu Čerchov už slouží turistům nově opravená kamenná Emerichova studna

Turisté v čerchovských lesích dostali novou malou útulnu, kde si mohou odpočinout nebo se krátce schovat před deštěm. Domažlické městské lesy totiž letos na podzim opravily takzvanou Emerichovu studánku a čerpací stanici z počátku 20. století a zřídili tam lavičky pro posezení.

"Je to půvabná stavba, něco mezi rotundou a kapličkou, která se jmenuje po jednom z hrabat Stadionů. Je to vlastně původní vodárna, která zásobovala Pasovského chýši na Čerchově," řekl domažlický starosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL). Náklady na tuto obnovu přesáhly 320 000 korun a částečně je pokryla sedmdesátitisícová dotace z dotačního titulu Plzeňského kraje na podporu turistických stezek a venkovních cílů.

Emerichova studna je několik set metrů pod vrcholem Čerchova, nejvyšší hory Českého lesa. Podle Domažlických městských lesů se studna otevřela 6. července 1900 a jméno dostala na počest tehdejšího majitele panství, hraběte Emericha ze Stadionů, který byl velkým lokálním podporovatelem turistiky a dal turistům na Čerchově pozemky na stavbu chaty a rozhledny. Voda ze studny se zpočátku na vrchol dopravovala s pomocí zvířat v kožených vacích. Později, když se na Čerchově začala stavět kamenná rozhledna, postavil se asi 400 metrů dlouhý vodovod a voda z Emerichovy studny se čerpala do rezervoáru na vrcholu. V 50. letech minulého století ale obsadila Čerchov armáda, začala pro své objekty čerpat vodu z Malinové hory a Emerichova studna chátrala.

V lesích pod Čerchovem jsou i další studánky. "O něco níže k Malinové hoře vyvěrají prameny. Ještě na základě smlouvy mezi českým královstvím a Bavorskem se část té vody odebírá do Waldmünchenu," poznamenal Antoš. Staré smlouvy se podle něj dodržovaly i za minulého režimu, kdy obě země dělila železná opona. Část vody z těchto pramenů se čerpá pro občerstvovací služby na Čerchově. Nejslavnějším pramenem oblasti je Česká studánka, kterou turisté každoročně na jaře odemykají a na podzim zamykají. "Zpívá u toho pěvecký sbor Haltravan a troubí trubači. Je to tradiční místo česko-bavorského setkávání," řekl starosta.

Pasovského chýše na vrcholu Čerchova se otevřela v roce 1897 a byla to údajně první útulna Klubu českých turistů v západních Čechách, zbořena byla v roce 1989. Předloni Domažlice nechaly zbourat staré chátrající armádní budovy na Čerchově. Kromě rozhledny Kurzovy věže z roku 1905 a vojenské věže, kterou využívá armáda, zůstala stát jen jedna budova. Město ji chce přebudovat na zázemí pro turisty.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Domažlické městské lesy

Štítky Emerichova studánka, vodárenský objekt, historická budova, Čerchov, Český les, Domažlické městské lesy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na vrchu Čerchov už slouží turistům nově opravená kamenná Emerichova studna  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.