Počasí dnes-3 °C, zítra-6 °C
Neděle 3. prosince 2023  |  Svátek má Svatoslav
Bez reklam

Turistická sezona v Plzeňském kraji je mírně lepší než loni, lidé ale víc šetří. Fenoménem jsou hrady a koupaliště v Rokycanech

Letošní turistická sezona v Plzeňském kraji je o něco lepší než loňská, nedosáhla nicméně ještě úrovně před koronavirovou pandemií. Lidé více šetří. Shodli se na tom provozovatelé rekreačních a turistických zařízení a památek v regionu. Mezi nejnavštěvovanější památky patří tradičně hrady Rabí, Švihov a Velhartice.

Cestovní ruch v krajském městě bude zhruba srovnatelný s loňskem, kdy zažil po dvou letech koronavirových omezení výrazné oživení, informovala Helena Mařanová, mluvčí městské organizace Plzeň-TURISMUS. "Letní sezona je každopádně hodně silná," uvedla. Proti loňsku se podle ní i podle dat ČSÚ vracejí cizinci, meziročně jde o početní zvýšení asi o třetinu. "V létě jezdí mnohem víc, hodně z jižní Evropy a anglicky mluvící turisté, plus pomalu se vracejí Asiaté, hlavně Korejci," uvedla.

Návštěvnost katedrály, plzeňské věže a dalších církevních památek v regionu, jejichž návštěvnost tolik neovlivňuje počasí, je podle biskupství srovnatelná s loňskem. Podle Mařanové se letos zásadně proměnilo chování návštěvníků. "Lidé si hodně rozmýšlejí, za co utrácí," uvedla. Více se ptají na ceny vstupného, slevy pro rodiny a další zvýhodnění, zatímco v minulosti byly takové dotazy spíše výjimečné.

Lidé milují koupaliště v Rokycanech

Přírodní koupaliště v Rokycanech, druhé největší v ČR, navštěvuje v horkých dnech 1200 až 1500 lidí denně. O minulém víkendu jich bylo po oba dny přes 2200 za den. Od otevření 1. června eviduje asi 45 000 lidí. "Doufáme, že letos se dostaneme na úroveň loňské návštěvnosti, která byla pátá největší - přes 50 000 návštěvníků," řekl šéf Jaroslav Moravec. Letos v červenci přišlo 21 500 lidí, meziročně trochu méně. V srpnu, kdy bylo kvůli počasí na začátku měsíce šest dní zavřeno, je zatím návštěvnost přes 15 000 lidí.

Hrady jsou sázkou na jistotu

Památky v regionu mají před sebou ještě jeden prázdninový víkend, už nyní ale památkáři vědí, že letošní prázdniny byly lepší než loni. "Mezi nejnavštěvovanější patří tradičně hrady Rabí, Švihov a Velhartice. Od začátku sezony do půlky prázdnin lákalo nejvíce Rabí - 31 500 lidí, o 400 víc než loni, ale předcoviodové návštěvnosti se nepodařilo dosáhnout," uvedla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu.

Hrad Velhartice, kam dosud zavítalo 25 000 lidí, si naopak nepatrně polepšil oproti loňsku i roku 2019. Dvanáctiprocentní meziroční růst hlásí Švihov s 23 400 návštěvníky. "Zvýšený zájem proti rokům 2022 i 2019 zaznamenaly kláštery Kladruby a Plasy díky dokončení jejich obnovy, zahájení plného provozu a novým prohlídkovým trasám," uvedla Slabová.

Do pivovaru míří i hodně cizinců

Pivovar Prazdroj zaznamenal od začátku roku rostoucí zájem, nejvíce o trasu Pilsner Urquell, ale také pivovar Gambrinus, muzeum a historické podzemí. "V červenci jsme měli o dvě procenta víc návštěvníků než loni. Srpen se zatím rozběhl dobře, hlavním důvodem bylo špatné počasí začátkem měsíce," řekla manažerka návštěvnických služeb Pavla Mášková. Nejvíc návštěvníků bylo z tuzemska, mezi další patřili Němci, Slováci, Italové a Španělé, postupně se začali vracet turisté z USA a pomalu i z Asie. Pokud jde o asijské turisty, stále se ještě plně neobnovila organizovaná turistika, řekla Mášková.

"Sezona je velmi dobrá, o trochu lepší než loni. Jezdily hodně rodiny. Dětí tu bylo jako v dětském táboře. Ještě dnes je louka ze tří čtvrtin plná," uvedl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Dodal, že návštěvníci ale šetří na jídle a pití. Zahraniční klientelu letos neměl. Němci i Holanďané míří do Polska, kde jsou podle Šabka o třetinu levnější služby i jídlo a provozovatelé turistických cílů mají od státu výrazné úlevy na daních. Šabek letos nesehnal ani brigádníky. Pronájem restaurace nabídl zadarmo, přesto ji nikdo nechtěl.

Do plzeňské zoo zavítalo v červenci přes 85 200 návštěvníků, což je podle mluvčího Martina Vobruby v patnáctiletém horizontu průměrné. Celkem přišlo za sedm měsíců 290 000 lidí, to je čtvrté nejlepší množství, meziroční propad 23 000 lidí se nasčítal z března a dubna. "Letošní léto bylo nepříznivé dlouhými suchými vedry," uvedl. Plzeňské science centrum Techmania má vyšší prázdninovou návštěvnost zatím o 14 procent. Za červenec a srpen přišlo 34 400 lidí, za rok 2019 jich bylo 39 500. Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, největší nestátní vojenské v ČR, eviduje zatím za letní sezonu 15 000 lidí, loni o 2000 víc.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Národní památkový ústav, Richard Beneš, Adriana Jarošová,

Štítky turistická sezona, hrady a zámky, hrad Rabí, koupaliště v Rokycanech, návštěvnost, turistický ruch

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Turistická sezona v Plzeňském kraji je mírně lepší než loni, lidé ale víc šetří. Fenoménem jsou hrady a koupaliště v Rokycanech  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.