Začíná období netopýřích záletů a opatrní by měli být zejména obyvatelé Plzně. Město je uprostřed tahových cest netopýrů hvízdavých a po celém území města platí výstraha při večerním větrání! Pokud nechcete mít zdevastovaný byt nebo dům od netopýřího trusu a hnijících mrtvolek netopýrů, buďte velmi obezřetní při větrání.
V období takzvaných netopýřích záletů, které se opakuje každoročně od poloviny srpna do poloviny září, hrozí, že do městských bytů, ale i chalup zaletí větší počet netopýrů. Podle ochranářů mohou být invaze velmi intenzivní, netopýří návštěva může čítat i přes 100 jedinců.
„Zalétne-li vám do bytu netopýr, zhasněte, otevřete okno dokořán a opusťte místnost, aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět. V případě, že byste se jali netopýra odchytávat, určitě se o to nepokoušejte holýma rukama a obalte si ruku hadrem. Netopýr se v ohrožení, pokud ho držíte, může bránit zuby. Na druhou stranu je velmi křehký, nesmíte ho držet silou,“ radí v tiskové zprávě Český svaz ochránců přírody.
Podle odborníků je běžným druhem netopýra, který může v létě zaletět do městských bytů, netopýr hvízdavý. V menší míře se lidé mohou setkat s netopýrem rezavým, s ostatními druhy letounů jen ojediněle. Netopýři jsou podle ochránců neškodní a nejsou člověku nijak nebezpeční. Netopýr hvízdavý je jeden z nejmenších netopýrů žijících v Česku, živí se letícím hmyzem. Často obývá městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny.
Na netopýří problém v Plzni upozorňují experti ze záchranné stanice živočichů už 30 let, ale lidé jsou stále nepoučitelní. „Doporučujeme do oken osadit síta proti hmyzu. Rovněž nenechávat otevřená okna na osvětlených chodbách a společných prostorách. Nenechávejte ani otevřené ventilačky při odjezdu na dovolenou či víkend,“ upozorňuje šéf záchranné stanice Karel Makoň.
I přes četná upozornění a varování jsou lidí nepoučitelní, nechávají okna dokořán. Když jim tam nalétají netopýři, domáhají se pak pomoci od expertů. Pracovníci záchranné stanice ovšem nemají kapacitu vyjíždět v noci k takovým zásahům a to samé platí i o hasičích a městské i státní policii. Není povinností pracovníků záchranné stanice, ani městské policie, hasičů či města vyjíždět k těmto případům, zejména když k problému dojde opakovaně a cizí nedbalosti. Jinak než včasným a preventivním opatřením ze strany majitele nemovitosti mu nelze předcházet.
Nejvíce ohroženými lokalitami jsou v Plzni Mikulášské náměstí, Chodské náměstí, Borský park, celé Slovany, Bory a část Doubravky, Bolevce, Lochotína, Košutky i Skvrňan, Purkyňova ulice, velmi často se netopýři usídlili v Hotelu Slovan nebo v prostorách polikliniky na Denisově nábřeží.
„Je úplně jedno, jestli se jedná o činžovní či panelový dům, společnou chodbu anebo garsonku. Prostě svítíte, koukáte na televizi a máte otevřená okna dokořán, je velmi pravděpodobné, že se k vám zalétnou podívat netopýři. V 99 procentech se jedná o jedny z našich nejmenších netopýrů, a to o netopýry hvízdavé. Právě pro ně je Plzeň na čtyřech řekách a s osvětlenými parky, zelení i vodními prvky doslova tahovým strategickým uzlem. Navíc podle odborníků právě v tuto dobu dochází u netopýrů k námluvám a páření, hledání partnerů a potkávání se v rámci jednotlivých populací,“ informoval už dříve šéf záchranné stanice Karel Makoň. Do Plzně se v tomto období slétají stovky až tisíce netopýrů hvízdavých.
Pokud pak k ránu netopýři najdou pěkný útulný a klidný byt s pootevřenou ventilačkou, neváhají ho v době nepřítomnosti jeho lidských obyvatel použít k celodenní siestě. To v reálu znamená totálně ho zadělat a kolikrát i zničit. Majitelé se vrátí domů z dovolené a celý další týden uklízí, větrají a řešít všudepřítomné „myší“ bobky, zápach a zdechliny napadané třeba v lustru, vázičce, na skříni a podobně.
Rizikové jsou i společné prostory obytných domů, kde v rámci teplého počasí aktivní sousedé otevřou okna na chodbě a v mezipatře tak, aby se logicky dům alespoň na chvilku vyvětral. Pak se promění schodiště a vstupní haly v hororové scény, kdy zejména slabší povahy vracející se domů z práce či hospody za tmy ve večerních hodinách odmítají projít chodbou, nebo si myslí, že přebrali. I tady hrají roli nezabezpečená otevřená okna, svítící světla a hmyz přilákaný světlem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.