Zatímco v prvním ročníku výzkumu organizace Místo pro život Plzeňský kraj zabodoval, nyní se ocitl ve spodní části tabulky. Výsledky vychází z dat z nezávislých zdrojů a z průzkumu mezi obyvateli. Porota i veřejnost například ocenila velké množství zeleně a vysoko se Plzeňský kraj umístil také v kategorii Občanská spokojenost a tolerance. Naopak kritiku sklidil kraj za nízký počet zařízení pro seniory a velkou produkci odpadu.
Vítězem posledního ročníku průzkumu se stala Praha, druhou příčku obsadil Královehradecký kraj a třetí Vysočina. Plzeňský kraj skončil až na osmém místě. V úplně prvním ročníku v roce 2011 přitom Plzeňská kraj zvítězil. Na pomyslném stupni vítězů se pak objevil ještě pětkrát.
Kladně organizátoři hodnotí vysoký podíl zeleně ku zastavěné ploše, který je v Plzeňském kraji dokonce nejvyšší v republice. Pozitivní hodnocení obdržel kraj také za vysoký počet zubařů v přepočtu na 1000 obyvatel. Jako další plusy vyplynul z výzkumu velmi nízký podíl nezaměstnaných či velmi nízký počet nehod na jeden kilometr silnic. Plzeňský kraj obdržel taktéž kladné hodnocení v oblasti nabízených volnočasových aktivit, a to ať už jde o knihovny nebo počet sportovních oddílů.
Překvapivě vysoko se Plzeňský kraj ocitl v kategorii Občanská spokojenost a tolerance, kde skončil druhý. Zde se započítává například vysoká volební účast i počet cizinců, kterých je podle průzkumu v Plzeňském kraji 54 na 100 obyvatel.
Průzkum jako negativum opakovaně zmiňuje, že Plzeňský kraj má nejvyšší produkci odpadu v přepočtu na obyvatele, a přitom jen velmi málo obyvatel recykluje. Analýza zmiňuje také nízkou kapacitu čističek odpadních vod v přepočtu na obyvatele. Dalším palčivým problémem je vysoký počet dětí na jednu třídu základní školy a fakt, že vysoké procento žáků předčasně opouští střední školy. Dlouhodobým problémem je pak nedostatek zařízení pro seniory.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.