Obrovské pozdvižení vyvolalo ukončení nájemní smlouvy Základní umělecké škole Muška ze strany vedení obvodu Plzeň – Lhota. Školu týdně navštěvuje 70 osob. Nahradit by ji nově měla dětská skupina s kapacitou 12 dětí. Na podporu zachování umělecké školy vznikla petice, kterou již podepsalo 344 občanů Plzně – Lhoty. O osudu školy mělo rozhodnout mimořádné jednání zastupitelstva v pondělí. Nakonec byl ale bod z jednání stažen.
Základní umělecká škola Muška existuje v Plzni – Lhotě už druhým rokem pod známou plzeňskou Střední umělecko – průmyslovou školou a Základní uměleckou školou Zámeček, akademického malíře Jaroslava Šindeláře. Do školy chodí týdně 40 dětí, dalších 20 dospělých a 10 seniorů navštěvuje keramické a malířské kurzy. Samotná Muška ale ve Lhotě působí už 12 let, nejprve jako nezisková organizace, která se před dvěma lety proměnila v základní uměleckou školu. Tím se stala registrovaným školským zařízením, které vzdělávání uskutečňuje na základě školního vzdělávacího programu, ukončuje jej vysvědčením a podporuje jej ze státního rozpočtu.
Vedení obvodu se teď rozhodlo, že umělecké škole vypoví ke 30. červnu nájemní smlouvu ze svého obecního objektu. „Hlavním důvodem, který nás k tomu vedl je kritický nedostatek míst pro děti předškolního věku. Náš obvod je na tom s chybějícími místy nejhůře ze všech plzeňských městských obvodů. Chtěli jsme zajistit alternativní řešení v podobě rozšíření dětské skupiny. V neoficiálním rozhodování devíti zastupitelů bylo osm pro rozšíření dětské skupiny a jeden pro pokračování ZUŠ,“ informovala radnice ve svém prohlášení.
Dětská skupina MC Jablíčko soukromého provozovatele zaměřená na děti ve věku kolem dvou až tří let, sídlí v horním patře obecní budovy, kde je v přízemí i umělecká škola. Původní plány vedení obvodu byly takové, že se dětská skupina rozšíří z jedné třídy na dvě a umístí se tam 12 dětí. „Chceme efektivní využití budovy po celý den, tedy od rána dětská skupina v celé budově a v odpoledních hodinách budou prostory budovy zaplněny volnočasovými aktivitami, jako například šachový, technický, přírodovědný nebo jazykový kroužek, tvořivé dílničky a další. Budova je v neuspokojivém technickém stavu a vyžaduje nákladné opravy,“ říká vedení Lhoty.
Se zrušením ZUŠ ale nesouhlasí celá řada obyvatel, kteří na podporu jejího zachování sepsali petici. Tu už podepsalo 344 hodně nespokojených a pořádně naštvaných občanů Lhoty. „Nesouhlasíme s tím, aby kvůli krátkodobému řešení a unáhlenému rozhodnutí byla ukončena dlouholetá činnost ZUŠ Muška, která obci přináší možnost vzdělávání dětí od 5 let po dobu jejich ZŠ a SŠ docházky a zároveň nabízí i další kulturní přesah a možnost setkávání pro občany Lhoty,“ uvedla za čtyřčlenný petiční výbor Ilona Leichtová.
Celá záležitost se měla projednávat na pondělním jednání zastupitelstva. Ve hře je podle informací Plzeňské Drbny nová varianta, že by obec mohla vzít zpět výpověď nájemní smlouvy ZUŠ, ale jejímu provozovateli několikanásobně zvýší nájem. Bod o provozování ZUŠ byl ale z mimořádného jednání zastupitelstva na poslední chvíli stažen v ranních hodinách v den jeho konání.
„Přestože se uzavírá nová nájemní smlouva nebo dodatek k nájemní smlouvě se stávajícím nájemcem, musí být záměr vyvěšen 15 dnů na úřední desce, než se vůbec přistoupí ke schvalování. Na mimořádném zastupitelstvu by mohla být schválena jen výpověď, ale vzhledem k citlivosti problému bude bod kompletně stažen a projednán na řádném zasedání 21.6.2023,“ informoval starosta Plzně – Lhoty Jan Havel.
V nejistotě zůstává dál ředitelka ZUŠ Renata Šindelářová. „Každé zdražení nájmu by bylo citelným zásahem do našeho rozpočtu. Máme první rok zvýšenou dotaci. Původně byla naše škola ztrátový podnik, když jsme ji založili. Už se zdálo, že bychom to mohli vyrovnat a teď tedy nevíme jak to bude. Chtěli bychom určitě pokračovat dál, velmi nás potěšila podpora občanů, kteří říkají, že to co děláme, má nějaký smysl. Nemůžeme ale být ztrátoví,“ komentuje současnou situaci Renata Šindelářová.
„Máme k 30. červnu výpověď, mám tam zaměstnané lidi. Rozhodovat se o tom znovu bude 21. června na zastupitelstvu. Je škoda rušit něco, co opravdu dobře funguje ve prospěch něčeho, o čem se neví, jak to bude fungovat,“ dodala pro Plzeňskou Drbnu Šindelářová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.