Šumavská seismologická stanice Kašperské Hory zaznamenala v pondělí 6. února po čtvrté hodině ráno místního času (2:17 CET, středoevropského času) ničivé zemětřesení, které zasáhlo jihovýchodní Turecko poblíž severní hranice Sýrie zemětřesení o síle 7.8 magnituda. Aktuálně kašperskohorská stanice, která patří mezi nejcitlivější na světě, zaznamenala v úterý ráno i sérii menších otřesů v Turecku.
„Zemětřesení spustilo sérii dotřesů, z nichž nejsilnější, zhruba 11 minut po hlavním otřesu, dosáhnul magnituda 6.7. Přibližně 30 slabších dotřesů pak následovalo v průběhu dalších 12 hodin. Dotřesové sekvence obou zemětřesení budou trvat přinejmenším ještě několik dnů,“ informoval Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Co ukázal pondělní denní seismogram ze stanice Kašperské Hory? „V pravé horní části je patrný příchod první seismické vlny od tohoto zemětřesení (cca 2:17 CET), a pak dále vpravo níže další výrazný jev (cca 11:24 CET). Časové hodnoty na záznamu jsou v UTC, tedy o hodinu méně středoevropského času (CET),“ vysvětlil Václav Kuna.
Série zemětřesení způsobila rozsáhlé škody v oblasti jihovýchodního Turecka a severozápadní Sýrie. Předběžný počet obětí zemětřesení vzrostl na 4365. Z oblasti je dále hlášeno 15 900 zraněných. V Sýrii mělo zemřít 1444 lidí. Lze předpokládat, že celkový počet obětí bude dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.
Oblast je dlouhodobě seismicky aktivní. Severoanatolský zlom je v historii seismických měření aktivní více, nicméně silná zemětřesení vznikala i na Východoanatolském zlomu v blízkosti dnešní seismické sekvence. Syrské Aleppo bylo zdevastováno v letech 1138 a 1822 dvěma zemětřeseními o magnitudu přibližně 7, která si vyžádala desítky tisíc obětí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.