Experti na sčítání vodních ptáků z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP) vyrazili jako každý rok do Prahy na monitoring a kontrolu ptactva volně žijícího na Vltavě. Vedle sčítání musela přítomná lékařka na místě ošetřit i labuť se spolknutým rybářským háčkem. Bez pomoci by tato dospělá labuť zemřela trýznivou smrtí.
„Sčítání jsme zahájili na levém břehu řeky Vltavy u železničního mostu naproti Vyšehradu. Letos akci svolal kolega Michal Podhrázský, hlavní koordinátor límcování, značení a kroužkování labutí spolu s Jiřím Vaníkem, rovněž koordinátorem dané problematiky. Sešlo se nás na tomto ornitologicky zajímavém zimovišti opět hodně a nechyběli jak kolegové ze severních Čech, tak z Čech jižních,“ uvedl k samotné akci šéf plzeňského spolku Karel Makoň.
Cílem monitorovací akce bylo projít levý i pravý břeh v úseku právě mezi železničním mostem u Vyšehradu až k Mánesovu mostu a přes Karlův most po náplavce zase zpět. „Kontrolovali, sčítali a odečítali jsme hlavně labutě velké, divoké kachny, lysky černé a racky,“ vysvětlil Makoň. Jelikož se tentokrát do Prahy sjelo poměrně hodně expertů, kteří se věnují kroužkování a značení hlavně vodních ptáků, podařilo se odečíst kolem stovky kroužků, zejména labutí a racků.
„Zároveň jsme odchytili a ošetřili některé poraněné ptáky, překroužkovali staré a hůře čitelné ornitologické kroužky a procvičili odchytovou techniku. Nechybělo ani ošetření dospělé labutě velké s polknutým rybářským háčkem. Jednalo se už o zranění staršího data, ošetřit labuť na místě se podařilo jen díky šikovnosti lékařky,“ dodal Karel Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.