Počasí dnes8 °C, zítra9 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Z prvního stromečku na náměstí se Plzeňané radovali už v roce 1925

Bez vánočního stromečku bychom si vůbec svátky nedokázali představit. Do domácností si našel cestu až ve 40. letech 19. století, nebylo však pravidlem, že by jej měl doma každý. Na náměstí se z vánočního stromku mohli lidé radovat před 97 lety, kdy se tato tradice dostala na západ Čech. Tehdy však nešlo o velké akce jako dnes, stromek byl prostý a disponoval i pokladničkou, kde mohli lidé přispívat na chudé děti a sirotky.

ANKETA: Obvody se chlubí vánočními stromy, vyhraje u vás klasika nebo plovoucí strom uprostřed přehrady?

Krásně rostlé a košaté stromy i malé smrčky už dělají už parádu ve všech plzeňských městských obvodech. Někde slavnostní rozsvěcení doprovázel bohatý doprovodný program v podobě ohňostroje nebo lampionového průvodu. Jinde si vystačili s prostým...

 

Než nahlédneme k tradici stromečku na náměstí, vraťme se ještě trochu zpátky do historie, kdy se prvně v Čechách setkáváme s vánočním stromečkem. Do domácností si začal razit cestu až ve 40. letech předminulého století.

Poměrně rychle se stal symbolickým prvkem Vánoc nejen v soukromí, ale i ve společnosti. A protože Vánoce byly vždy svátkem, kdy se mělo myslet na chudé a potřebné, stal se brzy stromek symbolem této dobročinnosti. V Plzni pořádal slavnost vánočního stromku už někdy v 70. letech 19. století zdejší klub dam a svým zpěvem se na ní podílel i sbor plzeňského Hlaholu.

Dárky pro sirotky železničářů

Už 23. prosince roku 1890 pořádal výbor železničních úředníků odpolední Slavnost vánočního stromku. Ta byla určena dětem zaměstnanců dráhy a sirotkům po bývalých železničářích. V prostřední velkého sálu dnešního hotelu Slovan stál nazdobený stromek, pod ním se pak vršily hromady dárků, na které přispěli úředníci nebo zdejší obchodníci. Více než tři sta dětí dostalo oblečení, nové boty, psací potřeby do školy nebo pamlsky. Nadýchanou vánočku pak obdržel každý od mlynářské firmy J. D. Halbmayer. Tehdejší tisk o události informoval takto: „Každému dítku zářila radost a štěstí u očí, což byla nejlepší odměna všem původcům této slavnosti.“

První stromek mělo Brno, Plzeň o rok později

Takzvané vánoční stromy republiky byla iniciativa spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. První stromek si Plzeňané postavili již v roce 1925, tedy rok poté, co tato tradice v Brně vznikla. Dnes se na rozsvěcení stromečku chodí dívat davy lidí a spolu s trhy navozuje vše tu pravou vánoční atmosféru. Původně šlo ale o dobročinnou sbírku, kdy v nároží ohrádky byla umístěna kasička. Do ní pak kolemjdoucí mohli přispět ve prospěch chudých nebo opuštěných dětí.

Článek vznikl ve spolupráci s Ladislavem Silovským a nakladatelstvím Starý most. Další informace z historie západočeské metropole se můžete dočíst v knize „100 zajímavostí ze života Plzeňanů za císaře pána“

Ohodnoť článek

Foto Národopisné muzeum Plzeňska

Štítky Vánoce, vánoční strom, Plzeň, historie, zajímavosti, Starý most

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Z prvního stromečku na náměstí se Plzeňané radovali už v roce 1925  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.