Rostliny s velkými modrofialovými květy z české přírody téměř vymizely. Koniklec otevřený v současné době patří mezi kriticky ohrožené druhy a přirozeně se u nás vyskytuje pouze na 24 lokalitách. Nyní se po 60 letech znovu objevil v chráněné krajinné oblasti Česky kras. Nejde však o senzační nález, ale o výsledek práce plzeňských a pražských botaniků, kteří tam umístili přes šest desítek sazenic.
Úchvatný koniklec dříve rostl v české přírodě poměrně hojně. Dramatický úbytek těchto rostlin přišel v průběhu 20. století, kdy došlo k velkým změnám v hospodaření na travinných porostech. Tradiční způsoby jako byla pastva nebo ruční sečení se dnes už téměř nepraktikují. Velké množství lokalit také zůstalo ležet ladem a zabrala je křoviska. Díky záchrannému programu se dnes koniklece pomalu vrací do přírody. Velký podíl na tom mají i botanici z Plzně, kteří s pražskými kolegy vysázeli Českém krasu 69 sazenic.
„Rostliny dodala plzeňská zahrada a Botanická zahrada v Troji. Lokalita bude pod dohledem Pavla Skaly. Jeho spolek Třesina se snaží uskutečňovat taková opatření, která umožní přežití ohrožených druhů rostlin a živočichů,“ uvedla Lucie Pešová ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně.
Úterý, 5. července 2022, 09:30
Více než 90 let trvalo znovuobjevení kriticky ohroženého bradáčku srdčitého. Jeho nález si připsal vášnivý fotograf brdské přírody Karel Hutr. Drobnou orchidej nalezl uprostřed rašelinných smrčin v samotném srdci chráněné krajinné oblasti. Botanici...
„Koniklec otevřený se u nás vyskytuje především v severních a severozápadních Čechách. Centrem rozšíření jsou jihoruské stepi. Koniklec je málo konkurenčně schopný a negativně reaguje na probíhající změny v krajině, které vedly k jeho úbytku. Na lokalitách je nutné obnovit kosení či pastvu, aby došlo k narušení drnů a semena mohla vyklíčit,“ popisuje Pešová. Zmíněný spolek Třesina v lokalitě pase poníky, kteří se sami od sebe koniklecům vyhýbají a oproti ovcím je nežerou.
Aby koniklec z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program. Jeho cílem je zastavit úbytek koniklece otevřeného v pěti vymezených oblastech. Také si ochránci přírody vytipovali 20 prioritních lokalit, kterým se budou věnovat.
„V záchranném programu plánujeme výsadby koniklece otevřeného na místa, kde v minulosti rostl. Ta se vybírají pečlivě nejen s ohledem na potřeby druhu, ale i s ohledem na budoucnost. Musí být vyjasněné vlastnické vztahy a také zajištěna pravidelná péče do budoucna. V Českém krasu jsme zvolili lesostepní stráně s břidlicovým podložím nad obcí Hostim nedaleko Berouna,“ vysvětluje koordinátor záchranného programu Petr Vít.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.