pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Šéfem rozpočtového výboru ve Sněmovně se stal náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Josef Bernard

Přesně podle očekávání se stal šéfem sněmovního rozpočtového výboru bývalý hejtman Plzeňského kraje a současný náměstek hejtmanky Josef Bernard (STAN). Vedle plzeňského primátora Martina Baxy (ODS), který se má stát ministrem kultury, jde o další významný post, kterého po volbách do Sněmovny dosáhl politik z Plzeňského kraje.

Do čela rozpočtového výboru byl Bernard zvolen 21 hlasy z celkového počtu 23 odevzdaných hlasů členů uvedeného výboru. Byl také jediným kandidátem na post předsedy výboru. 

Bernard byl v minulosti členem sociální demokracie, za kterou byl mezi roky 2016 a 2020 hejtmanem, s ČSSD se ale loni rozešel. Vyučil se v plzeňské Škodě, později absolvoval Open University a mezinárodní obchod na Metropolitní univerzitě Praha. Celou profesní dráhu strávil ve škodovce, od dělníka se vypracoval na generálního ředitele Škoda Transportation a jednoho z akcionářů firmy, z jejíhož čela odešel v lednu 2015.

Sám Bernard se ještě nevyjádřil k tomu, zda vedle působení ve Sněmovně setrvá i na postu ve vedení Plzeňského kraje. Bezprostředně po volbách ale uvedl, že by na kraji dál nezastával uvolněnou pozici.

V minulém volebním období byla předsedkyní výboru poslankyně KSČM Miloslava Vostrá, v letech 2013 až 2017 mu předsedal sociální demokrat Václav Votava který je stejně jako Bernard z Plzeňského kraje. Předseda výboru, kromě toho, že řídí jeho schůze, je také tradičně zpravodajem ke státnímu rozpočtu. Rozpočtový výbor projednává vedle státního rozpočtu hlavně daňové zákony, zákony týkající se třeba pojišťovnictví nebo bankovnictví a schvaluje rozpočtová opatření, tedy převody peněz ve schváleném státním rozpočtu.

Petr Fiala oznámil jména kandidátů na ministerské posty. Podle očekávání by měla kultura připadnout poslanci ODS a plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi. Ten dnes oznámil, že se funkce v čele radnice vzdá a v nejbližší době ji předá svému...

Pokud se ministrem kultury stane primátor Plzně Martin Baxa, spadne mu do klína jeden místní problém

Nejžhavějším kandidátem na horký post ministra kultury v nové vládě je plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Pokud se ministrem opravdu stane, bude se muset ve své domovské Plzni vypořádat s jedním letitým problémem. A tím je stavba nové budovy...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky Josef Bernard, Sněmovna, rozpočtový výbor, STAN, Plzeňský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.