sobota 16. října 2021 Havel

Zabaveno Ano-fertem! Kašnu před katedrálou omotala žlutá páska

Dnes ráno se Češi probudili do měst, kde jsou desítky objektů omotány žlutou exekuční páskou s nápisem Zabaveno Ano-fertem! Za happeningem stojí Spolek Milion chvilek, který akcí upozorňuje na „prorůstání konglomerátu ANO/Agrofert naším státem“. Žluté pásky omotali kolem soch, zastávek, kašen a různých významných objektů dobrovolníci. Akce probíhá i v dalších českých městech.

Pásky na plzeňském náměstí i na nádraží v Praze

V Praze jsou žlutou páskou s nápisem „Zabaveno Ano-fertem!“ omotány desítky objektů. „Na Václaváku je omotána socha svatého Václava, která zůstane omotaná do zítřka. Na Andělu je žlutá páska před Mafrou a před budovou Seznamu, žlutá páska je také před budovou České televize na Kavčích horách, v metru na Florenci, na Andělu nebo na I. P. Pavlova a u dalších objektů,“ řekla dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. Žlutá páska se nachází také u Hlavního nádraží, v Žižkovském tunelu nebo před areálem Forum Karlín.

Podle iniciátorů jde o nenásilný politický protest, který poukazuje na toxické podmanění si státu koncernem Agrofert. „Prsty Andreje Babiše sahají daleko už nyní. A pokud dál zůstane v čele našeho státu, nebude to stejně strašné jako teď. Bude to mnohem horší. Ale ještě máme šanci to zastavit,“ řekla Strašáková.

„Chcete po mně, abych komentoval předvolební nesmysly“

Podle mluvčího Agrofertu jde o absurdní situaci. „Chcete po mně, abych komentoval předvolební nesmysly. Jsme soukromá firma, podnikáme podle platných zákonů a nejsme politickým subjektem. Odmítáme, že bychom cokoli ve veřejném prostoru zabavili,“ uvedl dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Není to tak dávno, co tenhle spolek na transparentech na demonstraci požadoval smrt premiéra a vyvlastnění soukromého majetku. Nezlobte se, jakékoli kroky tohoto spolku si opravdu komentář nezaslouží,“ doplnil Hanzelka.

Andrej Babiš se zatím k věci nevyjádřil a sdílenější nebyl ani mluvčí jeho politického uskupení. „Nechal bych to úplně bez komentáře,“ řekl dnes ráno pro Pražskou Drbnu mluvčí hnutí ANO Martin Vodička.

Protesty také v Brně, Ostravě nebo Hradci Králové 

Spolek uvedl, že chce upozornit, že zůstane-li Babiš premiérem i po říjnových sněmovních volbách, prorůstání soukromého zájmu do veřejné sféry se bude stupňovat. „Kromě zemědělské půdy, lesů, potravinářských podniků, zdravotnických zařízení a státních úřadů už v téhle dystopické vizi budoucnosti nenasytnost premiéra Babiše a jeho Ano-fertu pohltila v podstatě každý kout této země, který má sloužit občanům. A právě to mají pásky symbolizovat,” uvedl místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl.

Podobné protesty probíhají například v Brně, Ostravě, Hradci Králové nebo Plzni. Protest je podle organizátorů zcela legální a pásky po ukončení protestu opět odstraní.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Milion chvilek pro demokracii

Štítky demonstrace, žlutá páska, ANO, Milion chvilek, politika, Plzeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.