Pořádné zemětřesení zažívá hnutí Trikolóra v Plzeňském kraji. Dnes její řady opustilo 17 osob z vedení i řadových členů. Důvodem k ukončení členství je podle nich nedemokratické až diktátorské chování republikového vedení po odchodu Václava Klause, který hnutí založil. Dusno bylo v Trikolóře na Plzeňsku už loni před krajskými volbami, což tehdy vedlo ke zrušení krajské organizace v Plzeňském kraji.
Aktuálně řady Trikolóry v Plzeňském kraji opustilo 11 ze 13 členů krajské rady včetně jejího předsedy Jaroslava Dolhého a obou místopředsedů. Ty doplňuje ještě řada předsedů i místopředsedů místních organizací, ale i několik řadových členů.
„Po odchodu předsedy, zakladatele Václava Klause ml. jsme se náhle setkali s nedemokratickým až diktátorským chováním republikového vedení. Klasickým příkladem jsou účelové změny Stanov. Dialog nahradil monolog a s členskou základnou začali komunikovat právníci a nikým nevolené osoby,“ uvedl v prohlášení pověřený krajský mluvčí Daniel Haslinger.
Krajská rada podle Haslingera přijala několik usnesení, kde s tímto jednáním nesouhlasí a konstatujeme, že současné vedení považujeme za nelegitimní a jako východisko z této situace navrhuje konání republikového sněmu.
„Naše krajské volání po demokratických principech však nebylo na centrální úrovni vyslyšeno. Odpovědí byly výhrůžky, manipulace a lži. Kromě toho republikové vedení začalo v našem kraji bez vědomí zástupců našeho kraje oslovovat osoby, kterým bylo v Trikolóře z důvodu zavádění kmotrovských praktik pozastaveno členství a dokonce je žádat o návrat do krajského vedení,“ stojí dále ve společném prohlášení.
„Pokud v demokratickém hnutí nastupují silová řešení, pokud se místo řádného projednání využívá momentu překvapení při hlasování, pokud se účelově a krátkodobě mění Stanovy, pokud předsedkyně hnutí není volena, nýbrž „potvrzena,“ pokud v zásadních věcech místo členské základny rozhoduje pár bafuňářů, musí demokrat protestovat. I kdyby byly všechny tyto kroky právně čisté,“ konstatoval Haslinger. Zmínil, že podobné důvody vedly k rozhodnutí odejít z Trikolóy i jejich kolegy z Jihočeského a Královéhradeckého kraje.
V Plzeňském kraji se podle slov celorepublikové přededkyně hnutí Majerové Zahradníkové Trikolóra nerozpadá. „Naopak i zde, stejně jako v jižních Čechách či v Královéhradeckém kraji nebo kdekoli jinde, máme dostatek členů, kteří chtějí přiložit ruku k dílu," uvedla. S poukazem na slova jednoho z členů podotkla, že když se někomu nelíbí, kam autobus jede, je normální z něj vystoupit, nenormální je ještě ho obejít s korunou. „Víc s tím nenaděláme. Někdo tvoří, jiný boří," dodala Majerová Zahradníková.
Svoji krajskou organizaci v Plzeňském kraji zrušilo loni před krajskými volbami předsednictvo hnutí Trikolóra. Stalo se tak na poslední chvíli těsně před vypršením termínu pro podávání kandidátních listin pro krajské volby. Důvodem k tomu měl být fakt, že vedení krajské organizace o týden dříve změnilo už schválené čelo kandidátky pro podzimní krajské volby.
Místo schváleného lídra Pavla Borusíka vybralo krajské vedení za lídra bývalého člena ODS a někdejšího starostu centrálního plzeňského obvodu Jiřího Strobacha. Ten figuroval po odchodu od občanských demokratů v řadě politických projektů obvykle zaštítěných vlastním jménem. „Šíbři a kmotři si chtěli krajskou organizaci přivlastnit, čemuž jsme naším rozhodnutím zabránili," uvedl loni tehdejší místopředseda Trikolóry Dalibor Uhlíř. Trikolóra v Plzeňském kraji získala při loňských krajských volbách 2,47 procenta hlasů a do krajského zastupitelstva se nedostala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.