Celkem 70 milionů korun volných zdrojů z loňského přebytku hospodaření využije město Plzeň na úplně nezbytné až havarijní věci. Posílí tak rozpočet klíčové silniční stavby západního okruhu, nechá odstranit havarijní stav na jedné ze svých škol a pokryje jimi i výdaje související s nákupem ochranných prostředků proti šíření covid-19.
O rozdělení financí rozhodli a pondělním jednání zastupitelé města. V červnu by pak měli rozhodovat o použití dalších zhruba 230 milionů „přebytkových“ korun. U nich se předpokládá, že je město použije na krytí schodku způsobeného koronavirovou krizí.
„Za pozitivní bilanci loňského rozpočtu jsem rád. A to zvlášť v době koronavirové krize, kdy pro letošek počítáme s výpadkem příjmů z cizích daní ve výši zhruba 550 milionů korun, přičemž víme, že odhadem dalších 250 milionů korun nás budou stát opatření související s pandemií koronaviru a mírněním jejích dopadů,“ přiblížil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS).
Největší částku z volných zdrojů město uvolní na posílení rozpočtu zásadní investiční silniční akce Městského okruhu Křimická – Karlovarská – západní okruh. Půjde o 37 milionů korun. Roky plánovaná a připravovaná stavba druhé části západního silničního okruhu Plzně nyní startuje a hotová má být v první polovině roku 2023. Na dvoumiliardovou akci se podařilo získat přibližně 1,5 miliardy korun z dotace EU.
Nová komunikace naváže na první část okruhu, která spojuje průmyslovou zónu Borská pole a Plzeň–Křimice. Po dokončení má západní okruh Plzně odvést část tranzitní dopravy, která projíždí centrem města zejména po Karlovarské třídě a Klatovské třídě. V souvislosti s tím bude vybudována i 3,5 kilometru dlouhá silnice, která spojí městskou část Plzeň–Křimice se Severním Předměstím Plzně.
Z volných zdrojů za rok 2019 město ale podpoří i menší projekty. Například 6,5 milionu korun použije na odstranění havarijního stavu stropů v odloučeném pracovišti 26. základní školy v Liticích včetně projektové dokumentace. „Při zpracování projektu rekonstrukce třetího nadzemního podlaží se přišlo na to, že v budově je dřevomorka. Po provedení základních sond statikem a mykoložkou bylo vydáno stanovisko projektanta s doporučením nutného odstranění havarijního stavu,“ přiblížil radní David Šlouf.
„V souvislosti s tím jsme z přebytku hospodaření města uvolnili částku deset milionů korun, a to právě na nákup osobních ochranných prostředků pro Magistrát města Plzně, městské příspěvkové organizace i pro zařízení pečující o seniory,“ informoval radní David Šlouf (ODS).
Dosud tak Plzeň nakoupila 120 tisíc respirátorů FFP2, 150 tisíc rukavic, pět tisíc čepic, 18 tisíc jednorázových zástěr, tisíc obleků, 200 bezdotykových teploměrů a několik tisíc litrů dezinfekčních roztoků a antibakteriálních mycích prostředků v celkové částce 17,05 milionu korun. Zboží za dalších zhruba 6,8 milionu korun včetně 60 tisíc respirátorů FFP2 má ještě objednáno.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.