Zastupitelé Plzně na svém jednání ve čtvrtek schválili do funkce nového radního města pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality Tomáše Kotoru (PRO Plzeň). V polovině září rezignoval na funkci radního pro bezpečnost jeho stranický kolega Jiří Winkelhöfer. Stalo se tak kvůli policejnímu vyšetřování, které se údajně týká i jeho partnerky a v němž jde o distribuci drog. Automobily dealerů se měly vyskytnou celkem pětapadesátkrát na domácí adrese bývalého radního.
Tomáš Kotora je ekonom, manager, absolvent ZČU v Plzni a ČZU v Praze, s letitými zkušenostmi ze státní správy, bývalý dlouholetý člen a předseda Komise bezpečnosti a Komise protidrogové a prevence kriminality města Plzně, několikanásobný mistr v karate, držitel černého pásu a třikrát akademický mistr České republiky. Bezprostředně po Sametové revoluci v roce 1989 střežil Václava Havla, ale také další vůdčí osobnosti tehdejšího Občanského fóra. Tomáš Kotora také hraje na kytaru v rockových kapelách a zpívá ve smíšeném komorním sboru. Je také velkým milovníkem motorek. Byl dlouholetým členem ODS, odkud přešel do hnutí PRO Plzeň.
„Na radnici pracovat ve funkci radního pro bezpečnost a prevenci kriminality. Vzdávám se všech veřejných funkcí. Už mám rezignační dopisy na člena dozorčí rady PMDP, nebudu zastupitelem na Slovanech, nebudu ani v žádných komisích a výborech,“ uvedl pro Plzeňskou Drbnu Tomáš Kotora. Kotora slíbil, že se bude práci radního věnovat naplno, přestože si nechává funkci předsedy výkonného výboru a statutárního zástupce Plaveckého klubu Slávia VŠ Plzeň a zároveň ředitele bazénů. „Jsem připraven udělat na bazénu nějaké změny a předání kompetencí, ale úkolem ředitele je vytvářet vize a kontrolovat, to nemusím dělat celých osm hodin denně," zdůraznil Kotora.
To se ale úplně nelíbí zástupcům opozice, kteří to dali najevo na jednání zastupitelstva, kteří považují bezpečnostní situaci ve městě za prioritní téma. „Radní pro bezpečnost je práce, která se musí dělat na plný úvazek. Ředitel bazénu je činnost také na plný úvazek," zdůraznil opoziční zastupitel Petr Suchý (TOP 09). Další opoziční zastupitel a bývalý primátora Pavel Šindelář (ODS) řekl, že společnost je bezpečnostní situací v městě znepokojena. „Nemyslím si, že by si Plzeň zasloužila, aby se bezpečnost ani ředitelování bazénů vykonávalo napůl. Jedna z těch prací nebude vykonávána stoprocentně," konstatoval.
Kotora chce ve funkci navázat na svého předchůdce, který podle něj nastartoval náborovou kampaň, jež přivedla do řad městských strážníků 40 nových členů. Dále bude podporovat rozšíření řad preventistů. Chce se také věnovat bezpečnostní situaci v rizikových oblastech města, jako je okolí zóny Paluba Hamburk u vlakového nádraží, samotnému nádraží či rekreační oblasti boleveckých rybníků.
Na dotaz naší redakce zavzpomínal Tomáš Kotora i na dobu, kdy jako člen ochranky střežil na přelomu let 1989/1990 tehdejší porevoluční vrcholné politiky. „Byl jsem akademický mistr republiky v karate. Vybralo se tehdy několik názorově podobně smýšlejících lidí. Mezi nimi jsem byl i já. Chránili jsme nejdříve v Plzeňském kraji jednání Občanského fóra, kam tehdy přijel i Václav Havel. Existují dobové fotografie z roku 1989, kde jsem zachycen společně s Jiřím Dienstbierem, kterého jsem tehdy měl nejvíce na starost. Střežil jsem ale například i Petra Pitharta a Václava Havla,“ říká Tomáš Kotora.
Prezidenta Václava Havla pak Kotora hlídal například při květnových oslavách osvobození v roce 1990, nebo při návštěvě Škody Plzeň. „V ochrance jsem byl od konce roku 1989 do léta 1990. Potom se ochranka prezidenta profesionalizovala, dostal jsem nabídku jít do této ochranky. Odmítl jsem to ale kvůli studiu vysoké školy. Bylo to tehdy zajímavé. Dostal jsem se na zajímavá místa a měl možnost poznat ty chráněné osoby i z jiné stránky,“ vzpomínal Kotora.
Na závěr přidal Kotora i jednu perličku z návštěvy Václava Havla na plzeňské radnici, kdy už byl prezidentem republiky. „Ještě před přijetím u primátora si chtěl pan prezident odskočit na toaletu. Tehdy už měl profesionální ochranku, ale jeho nejbližší strážkyní byla tehdy mladá žena. Ta s ním ale na toaletu jít nemohla. Pan prezident se otočil a první mužský člen ochranky v jeho blízkosti jsem byl já. Tak jsem ho doprovodil na tu toaletu na radnici. Zatímco pan prezident stál u pisoáru, já se upřeně díval do toho matného okna. Jemu to připadalo moc vtipné. Já tehdy ani nemohl mluvit, byl jsem z toho dost vykulený,“ dodal Tomáš Kotora.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.