čtvrtek 1. října 2020 Igor

Veřejnost žhaví tísňové linky krajských hygieniků, na pomoc jim přišli i medici

Řada mediků v Plzni vyslyšela výzvu krajského epidemiologa Petra Pazdiory, aby jim přišli pomoci na hygienickou stanici, kde jsou teď hygienici zavaleni prací. Odpovídají na telefonáty občanů volajících na 24 krizových linek a dvě mobilní.

„V současné době máme 18 epidemiologů na krajské hygienické stanici, jsou posíleni o devět zaměstnanců z našich útvarů a posilujeme také o devět mediků,“ uvedl Jaroslav Kubík, zástupce ředitele hygienické stanice.

Dvě mobilní krizové linky jedou nonstop, dalších 24 je v provozu od 07.00 do 20.00 hodin. Přes noc zaznamenají více než stovku hovorů. S těmi vypomáhá i ředitel krajské hygieny Michal Bartoš. Všichni dostali proškolení a pomáhají, jak mohou. Střídají se, protože epidemiologové jsou vyčerpaní,“ řekl Bartoš o medicích, kteří přispěchali na pomoc. Řada lidí ovšem volá úplně zbytečně, stačilo by jim, kdyby si pořádně pročetli informace a pokyny hygieniků nebo ministerstva zdravotnictví.

Plné ruce práce ovšem mají i na jiných krizových linkách. Například hasiči museli čelit nepravdivé informaci o tom, že na operačních střediscích tísňové linky 112 sedí epidemiolog, který bude odpovídat na odborné dotazy veřejnosti. „To v žádném případě není pravda. Tísňové linky hasičů, tedy linka 112 a 150 jsou zde pro občany, kteří se ocitnou v nouzi. Linku obsluhují pouze příslušníci Hasičského záchranné sboru ČR. Důrazně proto žádáme občany, aby nepřetěžovali linku 112 a volali pouze v případě, že se ocitnou v ohrožení života a zdraví, nebo je ohrožen jejich majetek,“ zdůraznil mluvčí hasičů Petr Poncar.

Studenti Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) v Plzni se ovšem hlásí i jako dobrovolníci pro případnou pomoc v nemocnicích v době stavu nouze kvůli šíření koronaviru. Už se takto přihlásila stovka studentů.

V Plzeňském kraji měli zatím pozitivní testy na koronavirus dva lidé, žena a muž. Oba přijeli z Itálie, každý z nich ovšem pobýval na zcela jiném místě. V karanténě doposud skončilo kolem 200 osob.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky koronavirus, omezení, Plzeňský, Plzeň, hygienici, krajská hygienická stanice, medici, hasiči, tísňová linka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.