Počasí dnes17 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

Začalo druhé kolo prezidentské volby. Češi vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem

První den druhého kola prezidentské volby začal. Volební místnosti se otevřely úderem druhé hodiny odpolední. Lidé mohou vybírat z dvojice Petr Pavel a Andrej Babiš. První volební den končí dnes ve 22:00. O tom, kdo se stane novou hlavou státu, bude jasno během sobotního odpoledne.

Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o pouhých 23 tisíc hlasů. Pavla doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

Jasným favoritem je podle bookmakerů Petr Pavel. Jeho kurz klesl na 1,06. Na Andreje Babiše je v současnosti kurz 11. Petra Pavla favorizují také předvolební průzkumy.

První volební místnosti se otevřely v Argentině, Brazílii a v Chile. Po včerejší 20:00 středoevropského času se začalo volit také na východním pobřeží Spojených států, konkrétně ve Washingtonu a v New Yorku, a v kanadské Ottawě, o hodinu později také v Chicagu.

V Plzeňském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, kterému odevzdalo hlas 37,37 procenta voličů. Druhý byl bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel se 34,47 procenta hlasů. Třetí skončila Danuše Nerudová, kterou volilo 12,98 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 68,27 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 61,44 procenta. V západočeské metropoli byly výsledky jiné a Plzeňané hlasovali nejvíce pro Petra Pavla (41,45%), druhý byl Andrej Babiš (30,96%). 

Středoškoláci by za prezidenta chtěli Petra Pavla, žáci z Plzeňského kraje mu dali 85 procent ve volbách nanečisto

Ve studentských volbách Petr Pavel drtivě převálcoval expremiéra Andreje Babiše (ANO). Bývalý vysoký představitel české armády a NATO získal od středoškoláků bezmála 86 procent. Celorepublikový výsledek se shoduje s výsledky v Plzeňském kraji,...

 

Velký zájem o první kolo voleb zaznamenala také horská střediska na Šumavě, kam přišlo k volebním urnám mnoho místních i turistů s volebními průkazy. Například v Železné Rudě se volební účast vyšplhala na 84,91 procenta. Petr Pavel v obci získal 47 procent hlasů, zatímco Andrej Babiš jen 23,83 procenta. Ještě větší účast byla třeba na šumavské Modravě, kam přišlo volit 92,79 procenta zapsaných voličů. I tam se projevil vliv voličů odjinud - Pavel také zvítězil, získal dokonce většinu, 52,6 procenta hlasů. Babišovi dalo hlas 10,41 procenta voličů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tomáš Kaser

Štítky volby, prezident, přímá volba, volební místnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Zkušený obchodník, ministr, předseda vlády nebo voják ?

Pátek, 27. ledna 2023, 14:47

Libor Burian

Zkušený obchodník znalý chodu státu nebo voják pávek ?

Pátek, 27. ledna 2023, 14:06

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.