Mezinárodní festival Pilsen Busking Fest se po roce znovu hlásí o slovo. Přehlídka muzikantů, cirkusáků, akrobatů a dalších umělců se uskuteční v Plzni na konci léta od 1. do 4. září. Návštěvníkům nabídne kromě nových tváří i prověřené a oblíbené umělce z minulých let. Hlavním centrem bude po loňském úspěšném testu opět náměstí Republiky. Celkem na něm vzniknou čtyři zóny s živým programem, které doplní zóny kreativní a také stánky s nabídkou různých produktů. Umělce lidé ale potkají také v sadovém okruhu, v přilehlých ulicích i na dalších místech.
„Z našeho festivalu se po letech konání stala již tradiční akce města Plzně a jsme moc rádi, že i samotný magistrát jej doporučuje návštěvníkům této západočeské metropole. Kolem festivalu tak vyrostla celkem početná komunita fanoušků, podporovatelů a zejména umělců z celého světa, kteří návštěvu Pilsen Busking Festu doporučují svým kolegům a přátelům. Proto jsme se rozhodli pozvat na tento ročník některé vybrané umělce z let minulých, a tak trochu je dát našim návštěvníkům za odměnu a věrnost,“ uvedl Jan Šinko, předseda pořádajícího spolku CONEXIS z.s.
Pondělí, 11. října 2021, 09:00
Multižánrový festival Pilsen Busking Fest rozezněl během léta ulice západočeské metropole. Kromě mnoha koncertů, cirkusových a divadelních vystoupení dostali prostor také výtvarníci. Několik z nich má na svědomí akci „Umělci pro hospic“. V rámci...
V pátek se tak návštěvníci mohou těšit na patnáctičlenný dechový orchestr z Itálie Funkasin Street Band, který domluvili pořadatelé přímo na přání několika fanoušků. Sobotní večer pak bude patřit pouze jednomu jedinému umělci z Izraele, který si říká Shtuby. „Ten se ve svém signifikantním rudém spandexovém obleku prohánel Plzní už vícekrát a nikdo tak nemůže pochybovat, že svým mixem world music a taneční elektroniky pořádně zatopí pod kotlem. Závěrečné vystoupení celého festivalu pak bude patřit jednomu z nejoblíbenějších muzikantů, který kdy Pilsen Busking Fest navštívil. Tím není nikdo jiný než legendární hráč na didgeridoo Renato Oliviera, jenž přijede s bubeníkem Pedrem jako kapela Olive Tree Dance,“ dodal Šinko.
Na festival je vstup zdarma, ale pořadatelé žádají každého, kdo si užije koncert či vystoupení, aby přispěl do klobouku nebo nádoby dobrovolně. Umělcům jsou ze strany pořadatelů hrazeny jen základní náklady a honorář už si tak musí vydělat sami z příspěvků právě od návštěvníků.
Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází libovolné částky do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.