Do podpory filmové tvorby vznikající na území Plzeňského kraje investuje hejtmanství letos 4,5 milionu korun. Peníze z dotačního titulu kraje obdrží například pokračování pohádky Princezna zakletá v čase, Amerikánka či Král Šumavy. Podporu získal i film, jehož součástí je požár slavné chaloupky na mostním pilíři u Chotěšova. Zachytil tak definitivní konec jedné legendy.
Dotační titul byl vyhlášen v lednu letošního roku, celkem bylo přijato 18 žádostí o poskytnutí dotace. Rozdělení dotací bylo zohledněno na základě odborného stanoviska Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje. Dohromady 11 snímků tak obdrží 4,42 mil. Kč. Rada Plzeňského kraje na svém jednání v květnu schválila dotaci již čtyřem studentským a amatérským filmovým počinům v souhrnné výši 80 tisíc Kč.
„Plzeňský kraj už v minulosti podpořil natáčení několika snímků, které sklidily u veřejnosti úspěch. Jmenujme například seriál Policie Modrava, který divákům napříč republikou ukázal Šumavu, Kašperské Hory i další překrásná místa našeho kraje. Proto jsme se rozhodli navázat dotačním titulem na podporu filmové tvorby i v letošním roce. Bude to pokračování fantasy pohádky o touze po moci Princezna zakletá v čase 2 natáčené na Gutštejně, nebo miniseriál o legendárním převaděči přes hranice Král Šumavy, který stojí na skutečném příběhu Josefa Hasila,“ říká radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka (STAN).
Fantasy pohádka Princezna zakletá v čase 2, navazující na první úspěšný díl, získá podporu 650 tisíc korun. Natáčení proběhlo v březnu na zřícenině hradu Gutštejn na Tachovsku. Stejnou částku získá i film Amerikánka. Sociální drama pojednává o dívce, později dospělé ženě, která své dětství prožila v dětském domově, u pěstounské rodiny a také v pasťáku. Příběh vychází z knižní předlohy ze skutečného příběhu.
Dalších 650 tisíc korun poskytne kraj na film s názvem Vzteklá krása. Jde o drama s magickými i komediálními prvky, které vypráví příběhy pěti žen v různých životních etapách, které se sejdou na klatovské pouti na oslavě stých narozenin babičky. Silná životní témata se odehrávají na pozadí legendy o zázračném obrazu Panny Marie v Klatovech. Snímek bude kompletně vznikat na Klatovsku.
Třídílnou minisérii Král Šumavy, která vznikla na motivy skutečného životního příběhu Josefa Hasila podpoří kraj částkou ve výši půl milionu korun. Snímek o šumavském převaděči vychází z knižní předlohy Návrat krále Šumavy od Davida Jana Žáka a zachycuje události, které se odehrály během necelých pěti let po nástupu komunistické strany. Skutečný Josef Hasil boj s režimem přežil a utekl do Ameriky, kde teprve před nedávnem zemřel. Součástí příběhu je právě mysteriózní oblast Šumavy.
Veřejnost nejen v Plzeňském kraji ovšem nejvíce prožívala natáčení filmu Citlivý otec, který získal podporu 400 tisíc korun. Během natáčení filmaři podpálili začátkem května legendární chaloupku na mostním pilíři uprostřed Radbuzy nedaleko od Chotěšova na jižním Plzeňsku. Likvidace slavného objektu přilákala tehdy obrovské množství diváků, ještě více jich o tom diskutovalo na sociálních sítích a informace o tom přinesla snad všechna média v zemi. Film pak pojednává o konfliktu otce a syna odehrávající se na pozadí road movie. V hlavních rolích se představí David Prachař, Tatiana Dyková, Jiří Schmitzer, Vladimír Javorský či Jiří Lábus. Do kin se film dostane ve druhé polovině příštího roku.
Čtvrtek, 5. května 2022, 06:50
Chaloupka na mostním pilíři uprostřed Radbuzy na jižním Plzeňsku je definitivně pryč. Naplnily se tak obavy mnoha lidí, kteří obdivovali líbivé fotografie této "stavby", jež zahlcovaly sociální sítě s tipy na výlety. Pravdou však je, že téměř třicet...
V lokaci Železáren Hrádek se uskuteční natáčení filmu Electra a Poem, na který poskytl kraj 300 tisíc korun. Na vznik krátkého filmu Bomba dá 450 tisíc korun. Film je inspirován skutečnou událostí z roku 1999. Na tržišti v Londýně byla tehdy nalezena taška s bombou, která následně zranila téměř 50 lidí. Příběh se odehrává na pozadí vánočních trhů a je prvním hraným filmem Víta Klusáka, který je autorem dokumentu V síti. Natáčet se bude pravděpodobně přímo v prostředí vánočních trhů v Plzni.
„Na vybudování grantového programu jsme se zástupci Plzeňského kraje spolupracovali více než rok a díky jejich výraznému přispění a podpoře mohu nepokrytě prohlásit, že se začínáme řadit mezi jednu z nejvyhledávanějších filmařských lokalit v Čechách. Mám radost, že hned v prvním grantovém "ročníku" jsme obdrželi necelou dvacítku žádostí, které jsou nejen průřezem filmových žánrů, ale současně na filmovém plátně odprezentují různé lokace z našeho kraje,“ říká projektová manažerka Regionální Filmové kanceláře Plzeňského kraje Radka Šámalová a dodává:
„Pro filmové fanoušky jsme na našich webových stránkách uveřejnili kompletní přehled podpořených snímků včetně lokalit, na kterých budou vznikat. S mnohými tvůrci jsme již v kontaktu a společně vyhledáváme nejen vhodné lokace, ale jednáme i o předpremiérách v kraji a dalších významných eventech.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.