Až trojnásobnou částku chce letos Plzeňský kraj uvolnit na filmové projekty vznikající na jeho území. Hejtmanství doufá, že to povede k rozvoji filmové turistiky. V loňském roce získal finanční podporu například úspěšný snímek Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel, kde se objevila například Šeříkovka nebo diskotéka Pantheon.
„Dosud filmaři mohli žádat formou celoročně otevřené výzvy, a to až do vyčerpání vyčleněných prostředků. S ohledem na to, že jsme do této chvíle disponovali v průměru 1,5 milionu na rok, tak se bohužel v posledních dvou letech stávalo, že vyčleněné finance byly vyčerpány hned z kraje roku a nám se pak shromažďovaly další a další žádosti, kterým jsme již nemohli bohužel vyhovět”, vysvětlil náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek (TOP 09).
Podávat žádosti bude možné v online aplikaci, a to od 23. února do 15. dubna 2022. „Žádat lze na projekty, které budou v kraji realizovány od 1. ledna letošního roku až do 30. září roku 2023. Podpora je cílena konkrétně na vznik celovečerních nebo krátkometrážních hraných nebo animovaných filmů či seriálů, dokumentů a studentských a amatérských děl”, upřesnil Ženíšek.
Pondělí, 3. května 2021, 07:30
Příběh o stárnoucím spisovateli, kterému začnou vcházet do života postavy z jeho vlastních povídek. Tak zní v krátkosti obsah nového filmu Jana Svěráka „Betlémské světlo“. Předlohou byly povídky jeho tatínka. Natáčení zavedlo filmaře také do...
Regionální filmová Kancelář Plzeňského kraje eviduje za poslední dva roky výrazný příliv filmařů do našeho regionu a navýšení odpory jedině vítají. Další novinkou je také transparentní grantový program, který bude s podporou provázaný. V loňském roce získal finanční podporu například snímek “Nikdo mě nemá rád“ režisérského dua Weinreb a Kazda a v předešlých letech také například “Prvok, Šampón, Tečka a Karel“ režiséra a spisovatele Patrika Hartla.
„Tyto dva snímky uvádím proto, že co do počtu natáčecích dní při jejich vzniku výrazně rezonovala Plzeň a konkrétně lokace jako KD Šeříkovka, nákupní centrum Tesco na Borských polích, kavárna Le Frenchie na plzeňském náměstí a podobně. Filmaři ve všech případech museli hradit pronájem zabraných míst, hradit zábory a s tím spojené poplatky například za ušlý zisk z parkovacích stání, využívali služeb místních hasičů, záchranné služby nebo zapojili dokonce i lokální trhovce. Toto vše reflektuje, že částka vložená filmovým produkcím se do města několikanásobně vrací právě v podobně investic do místní infrastruktury”, doplnil zástupce filmové kanceláře David Brabec.
V rámci letošního roku je už filmová kancelář s kontaktu například s producenty MasterFilm, kteří se chystají v kraji natáčet snímek “Citlivý člověk“ a spolu s tím žádat o finanční podporu. „Česko-slovenský snímek vzniká na motivy stejnojmenné knihy spisovatele Jáchyma Topola a představuje příběh kočovné rodiny - otce herce, matky alkoholičky a dvou dětí - která se vrací po letech putování Evropou zpátky do Čech, aby se tu pokusila nalézt domov”, prozradila Radka Šámalová z Regionální filmové kanceláře Plzeňského kraje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.