Slavná léta festivalu Porta v Plzni, který navštěvovalo v jeho nejsilnějších ročnících až 35 tisíc lidí, připomene výstava ve Smetanových sadech. Představí fotografie, plakáty a časopisy Portýr i kapely a písničkáře, kteří získali ocenění právě na výstavišti a následně v lochotínském amfiteátru. Výstava začíná 8. července vernisáží s vystoupením Jaroslava Samsona Lenka, dále ji doprovodí tři koncerty U Branky a program na nádvoří Plzeňského Prazdroje.
„Plzeňskou éru začala Porta, festival příznivců country a trampské hudby, před 40 lety, v červenci 1981. Nejdříve v areálu výstaviště, o dva roky později v lochotínském amfiteátru. Stala se jakýmsi ostrůvkem svobodného myšlení, vyvrcholila v roce 1989, kdy se za čtyři dny na ní vystřídalo na 35 tisíc lidí. Byly to časy, na které se nezapomíná, a proto jsme s podporou Plzeňského Prazdroje připravili výstavu nazvanou ‚Fenomén Porta, 1981-1991, Plzeň‘ i doprovodné koncerty,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).
Právě 80. léta patří v historii festivalu k těm nejúspěšnějším. Každým rokem se zvyšoval počet návštěvníků. Porta se stala jakýmsi ostrůvkem, když ne svobodného vyjadřování, tak alespoň svobodného myšlení. Tehdejší režim Portu sice podporoval, ale zároveň zakazoval nechtěné písničky i interprety. Vrcholem se stala Porta roku 1989 s návštěvností na 35 tisíc lidí. Festivalem žila v době jeho konání celé město
Plzeň byla pro festival Porta ideální, jak zavzpomínal v Plzeňském deníku roku 2016 jeden z diváků památného prvního ročníku Jan Šafr. „Město mělo pořád ten cejch lži. Že ho osvobodili Američané, a ne Rusové, všichni věděli. A trampové obzvlášť. Kdo tenkrát měl na bundě americkou vlajku, byl prostě frajer. I proto sem Porta, kde se takových bund s vlajkami sešlo dost a dost, prostě patřila. Ten první rok si všichni moc užili,“ uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.