neděle 16. května 2021 Přemysl

Natáčení šesti nových filmů podpoří Plzeňský kraj částkou 1,21 milionu korun

Vznik šesti nových filmů podpoří Plzeňský kraj celkovou částkou 1,21 milionu korun. Rozhodli o tom zastupitelé kraje. Natáčení se uskuteční v lokacích v Plzeňském kraji. Autoři slibují, že jejich snímky se mají zabývat nadčasovou, nekonvenční i kontroverzní tématikou.

"Mám radost z nárůstu zájmu filmových štábů o natáčení u nás v Plzeňském kraji. Zvyšující se počet snímků nezastavila ani pandemie koronaviru, což považuji za velmi pozitivní signál o tom, že kultura se nevzdala a žije. Navzdory nutným škrtům se podařilo odsouhlasit finanční podporu filmů. To přinese nejen zviditelnění atraktivních míst v kraji, ale bude to znamenat i vítanou příležitost pro místní služby a podnikatele v rámci filmového průmyslu,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Marek Ženíšek (TOP 09).

Finanční podporu v celkové výši 1 150 000 korun od kraje si rozdělí čtyři filmová díla renomovaných tvůrců. Film Běžná selhání vypráví příběh tří žen z jednoho města nacházejících se v různých životních fázích, kdy každá z nich zažívá vlastní osobní krizi. Když pak město zasáhnou nevysvětlitelné výbuchy, narušení normality a chaos paradoxně hrdinky osvobodí a umožní jim nahlédnout samy na sebe v naprosto nové perspektivě. 

Celovečerní dramatický film Oběť vypráví příběh ukrajinské svobodné matky Iriny, jejíž syn byl surově napaden. Irina svým jednáním nepřímo podněcuje společnost, aby se za syna postavila a potrestala viníky. A to až do chvíle, kdy přichází na určité nesrovnalosti v synově příběhu.

Druhý celovečerní počin autora snímku Já, Olga Hepnarová nese název Nikdo mě nemá rád a sahá po nekonvenčním tématu. Hlavní hrdinka příběhu se zamiluje do muže s fyzickým hendikepem. Film nechce diváky šokovat, ale naopak citlivě nadnést téma odlišnosti a přiblížit pocity ostrakizovaného jedince.

Film Tancuj, Matyldo!, který reaguje na společensky závažné téma Alzheimerovy nemoci, je zaměřen na problematiku péče v domácím prostředí a zejména na uvědomění si podstatných hodnot a převzetí vlastní zodpovědnosti za konání v životě.

Už v březnu rozhodli radní kraje o podpoře dvou menších filmů v celkovém objemu 60 000 Kč. "První z nich, snímek Zbojník, má za cíl odvyprávět příběh zbojníka Oldřicha z Roupova na základě místních zapomenutých lidových pověstí. Druhým podpořeným je krátkometrážní studentský snímek TEA&LU, který zpracovává téma domácího násilí," doplnila mluvčí kraje Eva Mertlová

Plzeňský kraj pomáhá i dalším filmařům

Kraj podporuje filmaře, kteří natáčejí svá díla v našem regionu pravidelně. Loni například v Prádle u Nepomuku vznikal i díky krajské dotaci nový český komediální film Matky s Hanou Vagnerovou v hlavní roli. Na podzim se zase v klášteře v Plasích natáčel snímek Il Boemo. Tam hraje Vojtěch Dyk v hlavní roli českého skladatele Josefa Myslivečka. V minulosti Plzeňký kraj podpořil například i vznik oceňovaného filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Tomu kraj přiklepl dokonce milion korun. S výběrem vhodných lokací pomáhá filmařům Regionální filmová kancelář Plzeňského kraje. 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Regionální filmová kancelář Plzeňského kraje / Jakub Čech

Štítky filmaři, filmová kancelář, lokace pro natáčení, podpora kraje, dotace, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.