středa 28. října 2020 Státní svátek

Partnerství Plzně s japonským městem Takasaki trvá už 30 let

Už třicet let se přátelí město Plzeň s japonským Takasaki a deset let se slovenskou Žilinou. Od září až listopadu se konají oslavy třicetiletého výročí partnerství s městem Takasaki. Naplánovány jsou výstavy a workshopy.

„Japonské město Takasaki a Plzeň vlastně spojilo pivo. Pivovar společnosti Kirin Beer v Takasaki měl s pivovarem v Plzni už před rokem 1990 dlouholeté technicko-hospodařské styky. Na těchto základech bylo dohodnuto partnerství obou měst, smlouva byla podepsána 1. srpna 1990,“ ohlédl se do historie přátelství Plzně a Takasaki primátor města Martin Baxa (ODS). Dodal, že třicetiletá spolupráce probíhá na poli ekologie či sociální oblasti a zejména pak v oblasti kultury.

Častá jsou vystoupení souboru Divadla ALFA a loutkové semináře v Takasaki, úspěšné bylo turné Divadla J. K. Tyla nebo vystoupeni Velkého dechového orchestru plzeňské konzervatoře. V Plzni se konaly výstavy japonských umělců, Dny japonské kultury, vystupoval zde jedinečný soubor japonských bubeníků Yorimasa Daiko. Zároveň probíhají pravidelné stáže zaměstnanců z partnerského města Takasaki na jednotlivých odborech Magistrátu města Plzně a naopak.

Významným symbolem česko-japonských vztahů se stalo vybudovaní japonské zahrady Showa-en v areálu Zoologické a botanické zahrady města Plzně v roce 2004, jejím duchovním otcem je předseda Japonské zahradní asociace Eishin Harada.

Kancelář primátora Magistrátu města Plzně ve spolupráci s odborem kultury připravila na podzim řadu akcí k oslavám 30. výročí partnerství s Takasaki. První z nich začala vernisáží výstavy ve čtvrtek 17. září v Galerii Jiřího Trnky, kde bude do 11. října k vidění výstava kaligrafií nedávno zesnulého prezidenta kaligrafické společnosti prefektury Gunma Yusaie Kobayashiho. V mázhauzu plzeňské radnice ve stejný den pak byla vernisáží zahájena informativní výstava s názvem Plzeň Takasaki 30 let spolu. Na slavnostní zahájení výstav přijel velvyslanec Japonska v České republice Kaoru Shimazaki.

V rámci výročního programu jsou v mázhauzu radnice naplánovány také tři workshopy: 23. září v 16:30 hodin Petra Vitásková ukáže velkoformátové kaligrafie, 1. října ve stejném čase se zájemci mohou naučit oblékat kimono s Robinem Shoenem Heřmanem a 8. října opět od 16:30 hodin je na programu ukázka přípravy japonského obřadního čaje matcha. Koncert k japonskému partnerství připravuje na 19. listopad do Měšťanské besedy Plzeňská filharmonie pod vedením japonského dirigenta Chuheie Iwasakiho. Zazní hudba Antonína Dvořáka a Gustava Holsta. Jako sólistka vystoupí japonská houslistka Mayumi Kanagawa.

Partnerství se Žilinou

Smlouva o partnerství byla mezi Plzní a Žilinou podepsaná 20. září 2010. Mezi mnoha uskutečněnými akcemi je možné zmínit například pravidelnou účast plzeňských hudebních skupin či divadelních souborů na tradiční akci Den evropské kultury v Žilině. Řada žilinských hudebních skupin či představitelů tradičních slovenských řemesel se naopak zúčastnila programu každoročního Historického víkendu, festivalu Česko-slovenské dni v Plzni či tradičních plzeňských říjnových oslav vzniku Československé republiky nebo Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň.

Úspěšná je i spolupráce plzeňských a žilinských základních škol. Letošní 10. výročí partnerství měla obě města oslavit 7. října v areálu DEPO2015 společným koncertem slovenské zpěvačky, operní a muzikálové pěvkyně a také žilinské rodačky Sisy Sklovské a muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Město Plzeň však muselo kvůli trvající koronavirové krizi koncert zrušit.

Ohodnoť článek

Štítky partnerství, město Plzeň, japonské město Takasaki, parnerství se Žilinou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.