neděle 16. května 2021 Přemysl

Festival představí špičkové graffiti a na devíti lokalitách v Plzni vzniknou unikátní díla

WALLZ, tak se jmenuje 1. ročník street art festivalu, který se uskuteční ve dnech 17. – 22. srpna v Plzni. Obyvatelé i návštěvníci Plzně budou mít možnost potkat na vybraných místech po celém městě špičkové české i zahraniční umělce přímo při činu. V rámci festivalu vzniknou street art díla na devíti plzeňských lokalitách.

Festival WALLZ je novým projektem DEPO2015, aktivně se podílí na zvelebování a zpříjemňování veřejných lokalit dříve hlavně průmyslového města. Téma street art a graffiti v dnešní době velmi silně rezonuje nejen v Praze, ale i v dalších městech České republiky. Jeho hranice se dávno posunuly od nelegálních graffiti, vznikajících v 90. letech, k vyčleňování legálních ploch, soutěžím, festivalům i výstavám dříve pouličních umělců v zavedených galeriích.

Prvního ročníku festivalu se zúčastní jak writeři, kteří vyšli z původní graffiti scény, tak mladší autoři, kteří na tento odkaz různými způsoby navazují. „Po vzoru řady evropských měst směřujeme k oživení a kultivaci veřejného prostoru s důrazem a citem pro lokální specifika. Street art festival dává možnost setkání se tváří v tvář se současným pouličním uměním, které je dostupné všem a oproti všudypřítomnému reklamnímu balastu představí kvalitní a zároveň svobodné umělecké vyjádření,“ uvedla Kristýna Jirátová, manažerka projektu a kurátorka.

Tváří projektu se stal český autor Michal Škapa aka Tron, který je jedním z nejvýznamnějších autorů české graffiti scény. Patří k silné generaci „writers“ 90. let, má na svém kontě desítky výstav, stovky uměleckých projektů a je také průkopníkem muralů, což jsou obrovské street art malby v ČR. Mezi jeho nejaktuálnější projekty patří i KOSMOS, který vznikl nedávno na pražském letišti a je jedním z největších muralů ve střední Evropě.

Na WALLZ vedle Škapy spolupracuje osm českých i zahraničních street art umělců – X-Dog, Jakub Janovský, známý brněnský umělec TIMO, plzeňští Akrobad a Obras a dále také Ruin a Skirl – slavní tvůrci z Rakouska nebo úspěšný Zbiok z Polska. Součástí festivalu je také doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu již zmiňovaných umělců v DEPO2015, graffiti jam či dětský sprejerský workshop. Celý festival zakončí 22. 8. od 18:00 vernisáž v DEPO2015 s DJs a tanečníky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto DEPO2015

Štítky WALLZ, Street art festival, DEPO2015, graffiti, mural

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.