pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Muzeum vystavuje unikátní kolekci ikon zabavených zlodějskému gangu

Unikátní kolekci čítající 86 ikon aktuálně představuje Muzeum církevního umění v centru Plzně. Výstavu s názvem Ikony - okna do nebe, připravilo Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře. Až na jednu, má všechny vystavené ikony ve svých sbírkách.

Ve všech případech jsou vystavené ikony originály. Jedná se o náboženské obrazy východního křesťanství, mají formáty zhruba A4, další jsou větší než A3, ale k vidění jsou i miniatury. „Do sbírky Husitského muzea dostaly na konci 90. let 20. století, kdy byly objeveny jako pašovaný lup zlodějských gangů, které plenily stovky kostelů pravoslavné a řeckokatolické církve v Polsku, Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Pokud se nepodařilo nalézt původního majitele, aby mohla být díla vrácena, stala se součástí státních muzejních sbírek. Díky tomu mohou nyní žít svůj 'druhý život' a sloužit veřejnosti prostřednictvím výstav," uvedl kurátor Luděk Krčmář.

„Zhruba tři čtvrtiny ikon jsou malovány temperou na dřevě. Čtvrtina ikon je kovových, bronzových se smaltovou polychromií,“ informoval autor výstavy Jakub Smrčka. Ikony se představují na krátkodobých výstavách, v trvalých expozicích by se působením světla ničily. "Jsou v depozitářích, nebo je zapůjčujeme. Všechny nejsou ve stavu, aby se s nimi mohlo manipulovat,“ uvedl Smrčka.

Vystavovaný soubor je doplněn také ikonou sv. archanděla Michaela z pozůstalosti manželů Edvarda a Hany Benešových, jimž ji daroval někdejší rumunský ministr zahraničí Nicolae Titulescu.

Ikony, jako náboženské obrazy východního křesťanství, jsou po staletí vnímány jako díla bytostně duchovní a současně tajuplná a hodná úcty. Ikony se tak stávají jakýmisi okny mezi nebem a zemí. „Náboženská úcta nenáleží jim jako předmětu, ale svaté skutečnosti, kterou zastupují. Ikony se nemalují, ale píší. Ikonopisec smí uplatnit svou výtvarnou invenci, ale v rámci přesně stanovených pravidel,“ dodal Smrčka.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Západočeské muzeum v Plzni

Štítky výstava, ikony, muzeum, Plzeň, Západočeské muzeum, církevní umění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.