Zámek Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku mimořádně otevře brány veřejnosti už v sobotu 30. listopadu 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pořádnou porci kultury v běžně nepřístupných prostorách. Zámek v minulosti proslavil svým pobytem skladatel Joseph Haydn, který zde složil bývalou hymnu rakouského císařství.
Akce s názvem Zámek v pohybu se v Dolní Lukavici uskuteční od 13:00 do 18:00 a vstupné je dobrovolné. O hlavní program se postará Divadlo Tenor, které si pro návštěvníky připraví netradiční představení. Během vystoupení se bude totiž soubor společně s diváky přesouvat zámeckými prostorami. Právě díky tomu budou moci diváci nahlédnout do jinak veřejnosti uzavřených místností jako je například zámecká kaple.
Doprovodný program se uskuteční nepřetržitě po dobu trvání akce a návštěvníkům umožní vyzkoušet si například šerm. Pro ty menší si organizátoři připravili tvořivé dílničky. Nádvoří zámku pak doplní stánkový prodej, kde budou mít návštěvníci možnost zahřát se svařákem a ochutnat zajímavé občerstvení.
Celou akci pořádají studenti studijního programu Arts management na Vysoké škole ekonomické v Praze v rámci předmětů Animace kulturního dědictví a Projektový management v umělecké sféře. ,,Naším cílem je přivést život zpět na zámek Dolní Lukavice trochu jiným způsobem než klasickými prohlídkami s průvodcem. Chceme veřejnosti ukázat, že oživit kulturní památku lze různými způsoby," popisuje projekt jedna z vedoucích Anna Krupková.
Zámek v Dolní Lukavici náleží k předním zámeckým stavbám, které vznikly v západních Čechách v období vrcholného baroka. Za autora návrhu této stavby je pokládán Jakub Auguston mladší. Její barokní charakter nebyl narušen novějšími úpravami, proto si zachovala vzhled z 18. století. Na zámku pobýval například rakouský skladatel Joseph Haydn, jenž zde napsal melodii, kterou následně císař František II. určil za hymnu pro celé Rakousko. Premiéru měla v roce 1797. Jako hymna monarchie byla uznávána až do roku 1918.
Od roku 1945 se o zámek starala obec Dolní Lukavice. V roce 1992 zámek restituovali potomci posledního majitele. „Dnes se větší část krovů a střech hlavní zámecké budovy nachází ve špatném stavu. Chybí či jsou nefunkční okapy a svody dešťové vody. Interiéry jsou sice částečně udržovány, přesto jsou v nich patrné dílčí statické poruchy, poškození stropů a bočního schodiště. Interiér kaple je sešlý, Luxovy nástěnné malby pomalu degradují. Vlivem zatékání se v objektu rozšířila dřevomorka. Také vnější omítky zámku jsou poškozené, přičemž místy jsou opadané až na zdivo. Park je z větší části neudržovaný a sochařská výzdoba čestného dvora v nepatrných fragmentech leží před zámeckou budovou,“ informuje o stavu zámku Národní památkový ústav.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.