Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila mezinárodní odborná porota festivalu Finále v Plzni něžnému dramatu Od marca do mája režiséra Martina Pavola Repky. Ledňáčka za nejlepší dokument získal snímek Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Letošní ročník navštívilo rekordních 16 000 lidí, o 500 víc než loni.
"Film Od marca do mája nás hluboce zaujal a zasáhl. Za jemnost a něhu, s jakou pojednává o každodenním životě jedné rodiny, za procítěné pochopení jemné rodinné dynamiky, za odvahu vtáhnout své diváky do křehkých příběhů a za umění nacházet v nich malé zázraky," uvedla porota v hodnocení. Dokument Ještě nejsem, kým chci být o Libuši Jarcovjákové, legendě světové fotografie a nespoutané ženě, ocenila porota za vizuálně úchvatné a poutavé vyprávění, za snahu o uznání nekompromisní práce hlavní hrdinky a hledání její identity jako ženy.
Vítězným televizním a internetovým projektem v kategorii seriálová tvorba je pátý díl To se vysvětlí, soudruzi! od Matěje Chlupáčka, podle poroty velmi zábavný a působivý příběh kombinující historické prostředí doby studené války s nadpřirozenými prvky. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii film a minisérie se staly Tři zlaté dukáty od Mariany Čengel-Solčanské. Je to pohádka, která ctí a oslavuje tento českému publiku dobře známý styl milého a veselého vyprávění, ale v současném pojetí, uvedla porota. Ledňáčka za nejlepší studentský krátkometrážní film má Mimo, který režíroval Piotr Jasiński.
Do Plzně přijelo zhruba 1000 hostů a zástupců filmových delegací, což byl meziroční nárůst téměř o třetinu. "Projekcí bylo také rekordních 180, filmů bylo celkem 110," uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka 37. ročníku soutěžní přehlídky českých a slovenských celovečerních snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů. Finále se letos hodně zaměřilo na projekce pro základní a střední školy, které byly plně obsazené, přišlo přes 1500 dětí. "V tom chceme pokračovat," řekla.
Zářijová Plzeň se v době trvání festivalu proměnila v centrum českého filmu s množstvím hvězdných hostů. Festival navštívili Pavla Beretová, Václav Neužil, Jana Plodková, Vít Klusák, Oskar Hes, Vojtěch Vodochodský, Alena Doláková, Alžběta Malá, Stanislav Majer, Martin Finger, Vladimír Polívka, Lucie Žáčková, Veronika Žilková, Petr Lněnička a mnoho dalších.
„Tvůrci a tvůrkyně nám dali důvěru a svěřili nám letos velké množství premiér, a tak jsme mohli plzeňským divákům ukázat spoustu zbrusu nových filmů, Ať už se jednalo o zahajovací film Rok vdovy ve světové premiéře, o předpremiéru Amerikánky nebo dokumentu Ještě nejsem, kým chci být. Mezinárodní poroty nám daly velmi pozitivní zpětnou vazbu ohledně kvality současné české kinematografie. Mám pocit, že 37. ročník je jeden z nejpovedenějších za poslední roky,” řekla Eva Veruňková Košařová.
Více než polovina projekcí byla vyprodaná. Organizátorům se opět povedlo festival "omladit". "Podpořil to fakt, že teď je velmi silná nastupující generace mladých filmařů, kteří opravdu točí jinak, nebojí se některých témat, přinášejí věci, které mladé lidi zajímají, a zároveň jsou velmi dobře přijímaní v zahraničí," dodala ředitelka filmového festivalu. Mladá generace považuje podle ní festival stále více za svůj a za místo, které má cenu navštěvovat.
Zájem veřejnosti o festivalový program potvrzují vyprodané projekce filmů Rok vdovy, Architektura ČSSR 58–89, Amerikánka, Ještě nejsem, kým chci být, Zápisník alkoholičky, After Party, Bomba, tata_bojs.doc a tří uvedení filmu Vlny, včetně speciálního promítání v Českém rozhlase Plzeň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.