úterý 4. srpna 2020 Dominik

Divadlo J.K.Tyla složitě plánuje přesuny zrušených představení, krejčovská dílna šije roušky

Nelehké dny zažívá v důsledku koronavirové pandemie také plzeňské Divadlo J. K. Tyla a zejména pak jeho zaměstnanci. Divadlo přerušilo nejen produkci, ale po zpřísnění opatření se zrušily i zkoušky všech uměleckých pracovníků. Prodej vstupenek na další období byl pozastaven, stejně jako možnost navrácení vstupného.

Diváci se ale nemusí obávat toho, že by přišli o své peníze za neodehraná představení. Divadlo neodkladně po vyjasnění doby trvání omezení provozu poskytne všem divákům dostatečný prostor pro případné vrácení zakoupených vstupenek. Aktuální stav divadlu neumožňuje poskytnout přesné informace o tom, zda neodehrané představení bude zrušeno či nahrazeno.

„Stávající období nás dostalo do opravdu svízelné situace, a čím déle potrvá, tím hůře se nám budou hledat vhodné náhradní termíny. Ač bychom naše diváky nechtěli připravit o zážitek, na který se těšili, nebude v našich silách nahradit vše,“ komentuje náročnou etapu pro divadlo jeho ředitel Martin Otava a dodává: „Všem divákům bych velice rád poděkoval za trpělivost, přízeň a podporu, kterou nám prokazují. Velmi intenzivně pracujeme na úpravách hracích plánů, které tvoříme v několika variantách vždy v reakci na prodlužující se nouzový stav v naší zemi.“

Situace si vyžádala i nové termíny premiér, které plzeňské divadlo mělo odehrát do konce sezóny. „Změny se dotkly březnových a dubnových premiér, z provozních důvodů jsme však museli přeplánovat celý zbytek sezóny,“ přibližuje aktuální stav Martin Otava. „Původně březnové premiéry jsou téměř dokončené. Konkrétně se jedná o činohru Soumrak bohů, balet Anastázie – poslední dcera cara a koncert Jsme muzikál! 70. Ty plánujeme nasadit do repertoáru hned, jak to bude možné,“ informoval ředitel.

Podobně to zamýšlí vedení divadla i s premiérou opery Korunovace Poppey, která se měla odehrát v polovině dubna. Premiéry ostatních inscenací, činoher Dortel a Španělská muška a muzikálu My Fair Lady, se uskuteční v příští sezóně, opera Lohengrin se z důvodů velké náročnosti na nastudování i nemalých finančních nákladů na výrobu kostýmů a dekorací přesouvá na dobu neurčitou.

Tradiční tečka divadelní sezóny, Noc s operou, která ve svém šestém ročníku měla divákům představit Verdiho Macbetha, je zatím přeložena na náhradní termín 4. září 2020. Konečné rozhodnutí o jejím konání definitivně padne až podle ukončení mimořádných opatření. Již prodané vstupenky zůstávají v platnosti, předprodej je v současné době zastaven.

V měsíci březnu Divadlo J. K. Tyla neodehrálo 43 představení, z toho 21 abonentních. „Prioritně se budeme snažit nahradit představení našim abonentům, avšak záleží na provozních podmínkách DJKT po skončení opatření. Pokud to možné nebude, přikláníme se k variantě spojení některých méně početných předplatitelských skupin. Neuskutečněné premiéry budeme v předplatitelských skupinách nahrazovat jiným tituly z našeho repertoáru,“ informuje Martin Otava.

Přestože se provoz v divadle značně omezil, nezastavil se úplně. Umělecko-technický personál pracuje na údržbě divadelních budov, technologií, realizuje technické a osvětlovací zkoušky, v divadelních dílnách se vedle šití ústenek stále pokračuje na přípravě nových inscenací, také administrativně správní personál dál vykonává své pracovní povinnosti. „Věřím, že vše brzy skončí, a všichni společně budeme moci opět zvednout oponu,“ doplnil divadelní ředitel Otava.

Na šití ústenek či přípravě materiálů se vedle krejčovských dílen a garderoby z obou divadelních budov podílí také část umělecko-technických, administrativních i uměleckých pracovníků. Umělci všech čtyř souborů v rámci domácí přípravy pracují na studiu nových inscenací, opakují si texty stávajícího repertoáru a v nemalé míře prostřednictvím sociálních sítí stále udržují kontakt s diváky a fanoušky.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto djkt.eu

Štítky divadlo, diváci, předplatné, vstupenky, muzikál, představení, Divadlo J.K.Tyla, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.