pátek 14. srpna 2020 Alan

Západočeská galerie v Plzni žádá stát o půlmiliardovou dotaci na stavbu regionální galerie

Západočeská galerie v Plzni (ZČG), zřizovaná Plzeňským krajem, požádá do konce týdne ministerstvo kultury o státní peníze na stavbu nové regionální galerie. Náklady po přepočtu na ceny roku 2020 činí 930 milionů korun včetně mobiliáře a interiérů. Kraj do projektu, který už má stavební povolení a studii proveditelnosti, půjde pouze v případě, když získá ze státního rozpočtu dotaci 480 milionů Kč. Rada kraje dnes souhlasila s předložením žádosti po mnoha konzultacích s ministerstvy kultury i financí, řekl náměstek hejtmana pro kulturu a senátor Vladislav Vilímec (ODS).

"Není důvod proč se žádostí dále čekat. Navíc se teď připravuje návrh státního rozpočtu na příští rok a je potřeba tam prosadit příslušné objemy finančních prostředků," uvedl. Peníze chce kraj z programu podpory rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení. "Je tam letos poprvé částka kolem 200 milionů korun a nevím, jestli se to vůbec vyčerpalo, protože projekty moc připravené nejsou," uvedl. Kraj chce prosadit, aby tam od roku 2020 byla vyšší suma než teď zvažovaná. "My jsme určitě nejpřipravenější," řekl Vilímec.

Pokud by stát schválil nižší dotaci nebo kdyby kraj nedostal nic, musela by se k projektu znovu vyjádřit rada kraje. Podle Vilímce by měl mít stát "určitou spoluzodpovědnost za investice přes 100 milionů, protože to kraje ze svého dělat nemohou".

Stavba galerie je plánována na léta 2020 až 2022, do roku 2023 má získat mobiliář a interiér. Nový polyfunkční objekt s významným nadregionálním dopadem podle studie proveditelnosti výrazně zvýší počty návštěvníků z ČR i z ciziny. V budově bude stálá expozice moderního umění, expozice Ladislava Sutnara, plánované výstavy, doplňující kulturní aktivity i nové produkty. Díky centrálnímu a tranzitnímu depozitáři splní ZČG zákonné požadavky na uchovávání a péči o sbírkový fond.

Autoři | Foto Západočeská galerie v Plzni

Štítky ČR, správa, stavby, výtvarné, Plzeňský, Plzeň, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.