Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Rodný dům Miroslava Horníčka ozdobí pamětní deska věnovaná této legendě divadla a televizní zábavy

Radní města rozhodli o umístění pamětní desky na rodný dům Miroslava Horníčka v Karlově ulici v Plzni. Po tomto slavném rodákovi už nese například jméno foyer Malé scény Nového divadla. V loňském roce také nechalo město zrestaurovat lavičku ve Smetanových sadech, kde Horníček rád sedával. Příští rok to bude už 20 let od hercova úmrtí.

„Jelikož město Plzeň nezapomíná na své mimořádné osobnosti, chce umístit pamětní desku na rodný dům herci, dramatikovi, režisérovi, výtvarníkovi, spisovateli a glosátorovi Miroslavu Horníčkovi, který se narodil v Karlově ulici číslo 36 dne 10. listopadu 1918. Nejen město, ale i veřejnost opakovaně volá po uctění památky Miroslava Horníčka připomínkou na jeho rodném domě,“ vysvětlila náměstkyně primátora Eliška Bartáková (ANO).

Záměr už schválila rada města, takže je možné začít pracovat na konkrétním návrhu desky. Radnice oslovila klatovského umělce Václava Fialu, jehož pomníky, sochy či pamětní desky najdeme v řadě českých měst i v zahraničí. V roce 1996 realizoval první práci ve veřejném prostoru, šlo o Pomník obětem první a druhé světové války v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1997 představil své práce na rozsáhlé výstavě ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Ocelovou Věž pro Jana Palacha vztyčil v Klatovech známý sochař Václav Fiala

Na místě, kde v Klatovech jen krátkou dobu stála za minulého režimu socha komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, vztyčil dnes místní sochař Václav Fiala sedmimetrovou abstraktní sochu na počest Jana Palacha. Ocelové dílo začal známý sochař...

 

Václav Fiala se zúčastnil mezinárodních sochařských sympozií a tvořil také například v Severní Karolině a v New Hampshire.  Dvakrát získal hlavní cenu na největší sochařské výstavě Sculpture by the Sea v Sydney. Pracuje s kamenem, dřevem a železem. V Plzni například vytvořil pamětní desku na budově konzervatoře v Kopeckého sadech, který připomíná významnou rodačku, klavíristku a cembalistku Zuzanu Růžičkovou. V Domažlicích například navrh památník osvobození v podobě žulového monolitu s motivem americké a české vlajky. To pak doplňuje kamenná lavice a stůl s položenou vojenskou přilbou a chodským kloboukem.

Pamětní deska bude z granitu nebo mramoru

Pamětní deska připomínající odkaz Miroslava Horníčka by měla být z granitu či mramoru o rozměrech 130x70 centimetrů a vyjít by měla na zhruba 120 tisíc korun. Slavnostní odhalení by mělo připadnout na únor příštího roku, tedy na 20. výročí hercova úmrtí.

Busta Miroslava Horníčka v parku u úřadu MO Plzeň 3, zdroj: Křížky a vetřelci/ Pavel Cvrček

Miroslav Horníček se narodil v Plzni a také zde maturoval na reálce na Mikulášském náměstí. V roce 1937 krátce pracoval jako pomocná technická síla ve Škodovce, posléze se stal úředníkem v plzeňské městské nemocnici. Jeho první profesionální umělecké angažmá bylo také v Plzni. Ve válečných letech 1941–1945 byl zaměstnán jako herec a režisér v Městském divadle v Plzni. Po válce odešel do Prahy, kde působil na řadě scén, mimo jiné v Národním divadle či ve Werichově Divadle ABC.

 V Plzni Horníčka připomíná vnitroblokový parčík s jeho bustou u úřadu centrálního městského obvodu v sadech Pětatřicátníků. Po slavném herci bylo také pojmenované divadlo, které však bylo spolu s kulturním domem Inwest srovnané se zemí. Jeho jméno tak alespoň nese foyer Malé scény Nového divadla. Loni v červnu také radnice informovala, že nechala zrestaurovat lavičku s pamětní destičkou naproti Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kde Horníček rád sedával.

„Mezi jeho nejznámější televizní role patří bezpochyby pan Pécuchet ze seriálu Byli jednou dva písaři, ve filmu zazářil v roli Prince Krásného v pohádce Byl jednou jeden král. V roce 1966 se stal Králem majálesu v Praze a Plzni. Velice oblíbeným byl také Horníčkův pořad plný jeho svébytného humoru Hovory H či Kinoautomat, který vznikl u příležitosti EXPO 67 Montreal. Významná je i jeho činnost divadelní či literární, například knihy Dobře utajené housle, Javorové listy, Listy z Provence a Saze na hrušce,“ připomněla Bartáková.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv Divadla J. K. Tyla

Štítky Miroslav Horníček, pamětní deska, plzeňský rodák, divadlo, Plzeň, rodný dům, sad, Václav Fiala, zábava, druhá světová válka, ANO 2011, Praha, Jan Werich

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rodný dům Miroslava Horníčka ozdobí pamětní deska věnovaná této legendě divadla a televizní zábavy  |  Kultura  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.