neděle 28. listopadu 2021 René

Nejmodernější tramvaj vyrobená přímo pro Plzeňáky poprvé vyrazila do ulic i s cestujícími. Nabízí komfort a bezpečí

Na svoji první jízdu s cestujícími do ulic Plzně dnes vyrazila nejmodernější nová tramvaj Škoda ForCity Smart 40T. Určena je přímo pro Plzeňáky. Zatím se svezli jen zástupci města, městských dopravních podniků a výrobce. Tramvaj již odjezdila požadovaných 20 tisíc kilometrů pro účely homologace a brzy ji čekají pravidelné jízdy s cestujícími. S PMDP podepsal výrobce smlouvu na dva kusy tramvají tohoto typu. V letošním roce PMDP využily opce a objednaly dalších 10 kusů tramvají ve stejném provedení.

„Téměř po 20 letech dodáváme do Plzně novou tramvaj vyrobenou přímo Plzeňáky. Jedná se o nejmodernější generaci škodováckých tramvají, která všem cestujícím poskytne nejvyšší úroveň pohodlí a bezpečí. Například skelet čela vozidla je navržen tak, aby více chránil řidiče a cestující v případě kolizí a současně byl ohleduplný i k dalším účastníkům dopravy,“ komentuje Petr Brzezina, prezident skupiny Škoda Transportation.

„Tramvajová doprava hraje v našem městě klíčovou roli, propojuje městské čtvrti s centrem a Plzeň se systematicky věnuje jejímu rozvoji. Nedávno jsme vybudovali novou trať k univerzitnímu kampusu a na Borská pole, letos v září jsme veřejnosti představili zvažovaný plán na zavedení nové tramvajové tratě na Vinice a společně s našimi partnery, mezi nimiž je i Škoda Transportation, připravujeme projekt chytré tramvaje a inteligentního dopravního systému města Plzně. To jsou naše plány do brzké budoucnosti, ke které patří i moderní vozový park,“ uvedl Martin Baxa (ODS), primátor města Plzně.

„Od nových tramvají očekáváme zvýšení komfortu pro cestující a snížení provozních nákladů. Po dodání vozů postupně vyřadíme vysokopodlažní tramvaje T3R.P, díky tomu budou od příštího roku všechny spoje PMDP bezbariérově přístupné,“ uvedl Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP.  

„Tramvaj je vybavena nejmodernějšími informačními systémy, kamerami a dalšími inovacemi. Nový je rovněž interiér, který odpovídá dnešním trendům, které kladou důraz na funkčnost a jednoduchost. Tramvaje budou také plně klimatizované, což výrazně přispěje ke komfortu cestujících. V brzké době navíc začneme pracovat na dalších vozidlech pro PMDP,“ uvedl Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva skupiny Škoda Transportation.

Škoda ForCity Smart 40T pro Plzeň

Tříčlánková obousměrná velkokapacitní tramvaj je stoprocentně nízkopodlažní. Dalšími přednostmi vozidla jsou plně otočné podvozky a nízké nápravové tlaky, které jsou šetrné ke kolejovému svršku. Tramvaje mimo jiné nabízejí technické řešení vhodné jak pro ostré oblouky, tak i pro náročné stoupání tratí v Plzni.

Rychlý nástup a výstup cestujících umožní pět dvoukřídlých dveří na obou stranách vozidla. Tramvaje ForCity Smart odpovídají nejnovějším evropským normám, včetně požadavků na nehořlavost použitých materiálů, na pevnost skříní vozidel nebo odolnost skříně vozidla proti nárazu. Čelo vozidla je navrženo tak, aby více chránilo řidiče a cestující v případě kolizí a zároveň i další účastníky dopravy. Nové uspořádání pracoviště řidiče rovněž poskytuje lepší výhled pro řidiče a pohodlnější ergonomii řízení.

Škodovka vyrábí tramvaje do několika měst

Ve Škodě se aktuálně výrábí tramvaje hned do několika měst. Vedle plzeňských tramvají jde v plzeňském závodu i o vozidla pro německý Bonn, továrna ve finském Otanmäki pracuje na vozidlech pro trojměstí Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg a také do Helsinek. V Ostravě se pak montují tramvaje přímo pro Ostravu. 

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Škoda Transportation

Štítky tramvaj, tramvaj pro Plzeň, Škoda Transportation

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.