sobota 5. prosince 2020 Jitka

Historickou budovu plzeňského hlavního nádraží čeká rekonstrukce za 721 milionů

Kompletní rekonstrukce čeká památkově chráněnou výpravní budovu na plzeňském hlavním nádraží Českých drah. Správa železnic teď vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby. Předpokládané celkové investiční náklady akce dosahují 721 milionů korun.

Zahájení prací se plánuje na březen příštího roku, trvat by měly dva a půl roku. „Stavba navazuje na modernizaci nástupišť a dalších částí stanice, která proběhla v minulých letech. Bude zahrnovat především opravu střešního a obvodového pláště a úpravy vnitřních prostor v přízemí a patře odbavovací haly pro zlepšení služeb pro cestující,“ řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Předmětem stavby je celková rekonstrukce památkově chráněného objektu osobního nádraží z roku 1908. Zcela se přestaví horní hala, která bude sloužit jako otevřený čekárenský prostor v podobě obchodní pasáže s komerčními jednotkami po obou stranách. Pro snadnější překonání výškového rozdílu mezi hlavní a horní halou budou sloužit eskalátory a výtahy.

Samozřejmostí bude přestavba veřejných WC a bezbariérový přístup na ně. Hlavní hala bude mít nové komplexní osvětlení a kamery s přímým dohledem. Součástí orientačního a informačního systému budou hlasové majáčky pro nevidomé a indukční smyčky pro sluchově postižené.

„Celý objekt dostane novou střechu a fasádu, vše s důrazem na jeho památkovou ochranu. Důležitou součástí rekonstrukce pak bude výměna všech vnitřních rozvodů a také oken a dveří, což zajistí nižší energetickou náročnost budovy. Dále dojde k vytvoření administrativně provozního zázemí složek Správy železnic a dopravců včetně úprav ve vyšších patrech,“ doplnila mluvčí Friebová.

Práce na rekonstrukci historického objektu budou stavbaři konzultovat s památkáři. Nádražní budova prodělala částečnou rekonstrukci v roce 2011, kdy stavbaři opravili v interiéru štukatérské prvky a výmalbu, vyměnili dlažbu v celé ploše spodní partie odbavovací haly, dílčí opravy absolvovaly také sochy hutníka a železničáře.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Správa železnic

Štítky rekonstrukce nádražní budovy, nádraží ČD, hlavní nádraží, Správa železnic

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.