středa 28. října 2020 Státní svátek

Jednotnou jízdenku na vlak už vyzkoušelo skoro 7 000 cestujících, zatím šlo o testovací fázi

Koupit si jednu jízdenku na vlak a s ní cestovat kamkoli po železnici bez ohledu na dopravce? Proč ne. Přesně to nyní testuje projekt OneTicket. Během zkušební fáze jednotné jízdné vyzkoušelo už 6 710 cestujících. Kromě klasických papírových jízdenek jsou k zakoupení také ty v elektronické podobně, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), který OneTicket přijel vyzkoušet na cestě z Plzně do Plas.

„Projekt OneTicket patří společně s elektronickou dálniční známkou k nejdůležitějším dopravním projektům v Česku. Chtěl jsem se tedy osobně přesvědčit, zda funguje, jak má. Jsem rád, že lidé mají o projekt zájem, což dokazují aktuální čísla.“ uvedl ministr Havlíček.

Do pilotního provozu jsou zatím zapojeny tratě Plzeň – Most a Česká Lípa – Rumburk, na kterých jezdí pět dopravců s celkem 146 vlakovými spoji. V půlce prosince spolu se změnou jízdních řádů začne systém fungovat na všech tratích u všech dopravců v Česku.

Je třeba říci, že jak se komercializují jednotlivé tratě, máme dneska 13 dopravců, lze předpokládat, že v rámci liberalizace jich bude ještě více. A je v podstatě nemožné, aby do budoucnosti si lidé kupovali u každého z nich specifickou jízdenku," podotkl ministr.

„Systém a jeho základní funkce fungují. Pilotní provoz není pouhé testování, provázejí jej reálné finanční transakce, tržby z jízdného jsou vyúčtovány a finančně vypořádány. Podstatou pilotního provozu je ladění systému a oprava případných chyb tak, aby byl systém připraven na spuštění do rutinního provozu letos v prosinci,“ uvedl mluvčí projektu OneTicket Martin Opatrný.

OneTicket (OT) nabídne jednotlivé jízdenky jednosměrné i zpáteční. Připraveny jsou také traťové jízdenky pro pravidelné dojíždění. 

  • Zpáteční jízdné by bylo být výhodnější než dvě samostatné jízdenky. Pro pravidelné cestující bude nabízet OT slevu 25 procent, pokud se cestující za poplatek (za 220 korun na 90 dní a za 530 korun na rok) zapojí do věrnostního systému. Systém prý také bude respektovat všechny státem nařízené slevy pro studenty, seniory, hendikepované atd.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Twittter Karel Havlíček

Štítky Doprava, vláda, železnice, vlak, jednotné jízdné, OneTicket, Karel Havlíček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.