Počasí dnes29 °C, zítra25 °C
Úterý 18. června 2024  |  Svátek má Milan
Bez reklam

Za parkování na Rychtářce v centru města si řidiči připlatí, naopak zlevní záchytná parkoviště typu P+R

Plzeňská radnice chce zklidnit dopravu v centru a motivovat řidiče, aby nechávali svá auta na záchytných parkovištích a dále využívali veřejnou dopravou. Zatím se ale řidiči na tento trend příliš nenaladili a dvě P+R parkoviště na Borech a náměstí Emila Škody téměř zejí prázdnotou. Město proto na těchto parkovištích sníží ceny. Naopak ve velmi vytížené Rychtářce v těsné blízkosti historického jádra zaplatí řidiči více.

Změny v cenách za parkování začnou platit od 1. května na dvou záchytných parkovištích typu P+R, konkrétně v Dobřanské ulici na Borech a na náměstí Emila Škody. Až dosud zde řidiči platili za celodenní parkování a lístek na MHD 60 korun, nově zaplatí 45 korun. Naopak stání ve vytížené Rychtářce podraží, celodenní sazba se zvedne ze 60 korun na rovnou stovku. Vzrostou také ceny předplatného.

Parkoviště na náměstí Emila Škody začíná nově fungovat s parkovacím lístkem jako jízdenkou do MHD

Na nově zrekonstruované parkovací ploše u Centrálního autobusového nádraží v Plzni bude od 1. února v provozu závorový systém. Stane se tak druhým P+R parkovištěm v Plzni, kde bude parkovací lístek sloužit jako jízdenka do vozidel MHD. Podle...

 

„Obě naše parkoviště P+R mají kapacitu téměř 480 stání, konkrétně Bory 315 a náměstí Emila Škody 163. Bory by měly sloužit přijíždějícím ze směru z Klatovska, jižního Plzeňska, nám. Emila Škody pak především řidičům z Domažlicka a Tachovska. Jejich využití zatím není silné, snížení ceny tak vnímám jako vstřícný krok, jak podpořit cestování v Plzni MHD a jak tedy snížit zátěž automobily ve městě,“ vysvětluje náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).  

Parkovací lístek, který řidič získá při vjezdu na toto parkoviště slouží zároveň jako celodenní jízdenka na MHD. Parkované se zaplatí až při odjezdu. Základní cena je nyní 60 korun, pokud má klient předplatné na MHD nebo nárok na bezplatnou přepravu, zaplatí jen dvacku. Cena za parkování přes noc je 100 korun, což má motivovat ke každodennímu vyklízení parkoviště. Po květnovém zlevnění na 45 korun připadne na jízdné v MHD 40 korun, takže pro držitele předplatného městskou veřejnou dopravu vyjde celodenní parkování na pět korun.

Změny čekají také parkoviště u bazénu na Slovanech

Parkovací dům Rychtářka má plnit hlavně funkci „zaparkuj a jdi“. Tedy poskytnout parkování pro ty, kteří si potřebují něco rychle vyřídit a nebudou tam stát celý den.  „Zde se základní hodinová sazba zvýší z 10 na 20 korun, celodenní sazba z 60 na 100 korun a analogicky se zvyší i ceny za předplatné. Důvodem zvýšení sazeb parkovného po 12 letech provozu je zasadit parkovací dům lépe do cenové posloupnosti od středu města. Chceme, aby převis poptávky po předplatném neohrozil základní funkci parkovacího domu. Ceny nicméně i nadále zůstanou pod úrovní cen pronájmů stání ke garážování vozidel obvyklých v okolí,“ doplnil náměstek.

Drobné úpravy začnou platit také na parkovišti u bazénu na Slovanech. Dosud tam platila úleva pro návštěvníky bazénu, pro které bylo parkování bezplatné. Systém ověření ale nefunguje správně a někteří lidé ho zneužívají. „Systém validací proto nahradíme obecným tarifem, kdy první 2 hodiny parkování v provozní době 7 až 19 hodin budou za 5 korun na hodinu. Tato cena je přijatelná pro každého včetně návštěvníků bazénu. Dále se zkracuje provozní doba placeného stání do 19 hodin s cílem zvýšit výhodnost parkoviště pro noční parkování obyvatel z okolí. Při využití snížené ceny za první dvě hodiny parkování bude možné parkovat v době 17 až 7 hodin za cenu 10 korun,“ uzavřel Tolar.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto PMDP

Štítky doprava, parkování v centru, Rychtářka, parkovací dům, záchytná parkoviště, P+R, parkovací lístek, MHD

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Za parkování na Rychtářce v centru města si řidiči připlatí, naopak zlevní záchytná parkoviště typu P+R  |  Doprava  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.