Počasí dnes11 °C, zítra10 °C
Sobota 25. března 2023  |  Svátek má Marián

Na zastupitelstvu kraje se o osudu letiště v Líních i koupi městských lázní nakonec vůbec nejednalo

Jednání krajského zastupitelstva slibovalo ožehavá témata, jako je koupě městských lázní i debatu okolo záložního armádního letiště v Líních, kde by mohla podle vládního usnesení vzniknout továrna na výrobu baterií do aut. Tyto opozicí kritizované body nakonec radní z programu stáhli. Je ale dost možné, že se ještě během září dočkáme mimořádného zasedání zastupitelstva, uvedl to hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

FOTO: Piloti protestovali proti zvažovanému rušení letiště, vyskládali na dráhu desítky letadel

Více než 50 letadel zaplnilo ranvej na záložním armádním letišti v Líních u Plzně. Jde o stroje, které jsou trvale umístěné ve zdejších hangárech a využívají je letecké školy, aerokluby, parašutisté nebo spolek zaměřený na historii. Akcí chtěli...

Zastupitelé měli jednat také o aktualizaci zásad územního rozvoje u záložního armádního letiště Líně. Kolem toho se strhla debata zejména mezi opoziční ODS a vedením kraje z ANO, STAN a Pirátů. Opozice kritizovala například připomínky, které kraj zaslal vládě k záměru zřídit na 400hektarovém pozemku strategický podnikatelský park. Ministr kultury a krajský zastupitel Martin Baxa (ODS) například uvedl, že kraj v připomínkách pro vládu nepoukázal na to, že na letišti existuje poměrně čilý provoz, nevznesl ani námitky, zda případná továrna nebude mít vliv na životní prostředí.

Proti záměru se staví obce i spolky, které na letišti provozují například letecké školy a podobně. Kraj ale vládě podle Baxy vyslal signál, který byl v rozporu s tím, co si myslí obce a spolky.

Hejtman: Nepřijali jsme žádné usnesení

Hejtman Špoták uvedl, že reálnou možnost rozhodovat mají nyní v prostoru vlastníci pozemků - a to je stát prostřednictvím ministerstva obrany a obce. Kraji patří v území jen 77 metrů čtverečních pozemků silnice u výjezdu na Novou Ves. „Pokud by se kraj stal vlastníkem pozemků od ministerstva obrany, pak by byl hlavním hráčem, tak jako jsou momentálně i přilehlé obce. Do té doby může být kraj jen mediátorem. V okamžiku, kdy by vlastnil pozemky, by se kraj dostal do popředí," uvedl hejtman. Zdůraznil, že vedení kraje nepřijalo k projektu na letišti žádné usnesení. Připomínky k projektu za hejtmanství odeslal vládě náměstek pro regionální rozvoj Pavel Vanka (ANO).

V těchto připomínkách, které Baxa považoval za stanovisko celé rady kraje, se podle něj mimo jiné psalo, že u obce Lhota je tzv. záložní dráha s krytými hangáry a že tato plocha by byla využita Plzeňským krajem pro vybudování ubytovací kapacity potřebné pro podnikatelský park.

Ekonomický náměstek Roman Zarzycký (ANO) řekl, že o tom, jestli by projekt podpořil, se rozhodne až ve chvíli, kdy bude znát ekologické, infrastrukturní, personální a sociální dopady a že je jednoznačně pro zachování letiště v Líních. Podle některých opozičních zastupitelů ale dnes stažený návrh na aktualizaci zásad územního rozvoje naopak zánik letiště umožňoval

Čeká se bouřlivá diskuse zastupitelů, kraj chce jednat o odkupu zničených Městských lázní za 140 milionů

Velmi bouřlivou diskusi lze očekávat na zářijovém jednání Zastupitelstva Plzeňského kraje. Radní kraje totiž na svém mimořádném jednání schválili návrh na odkoupení podílů společnosti, která je vlastníkem naprosto zchátralé budovy bývalých...

Více než dvouhodinová debata nevedla ani k projednání o odkoupení zchátralých městských lázních v srdci Plzně. Nevyužitý, částečně památkově chráněný objekt, kde je jen paintballová střelnice a veřejnost ho považuje za jednu z největších ostud města, aktuálně vlastní firma TWB Praha. Pro lázně si kraj nechal v březnu vypracovat znalecký posudek na odkup stoprocentního podílu společnosti, která je vlastní. Cena nemovitostí a pozemků byla stanovena na 140 milionů korun, kterou bude kraj respektovat.

V prostorách bývalých lázní by kraj rád měl výstavní prostory, klubovny, depozitář galerii či enviromentální centrum. Definitivní slovo měli mít v pondělí krajští zastupitelé. Zástupci opozice považují schválený záměr za nesmysl a populismus.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto koláž Drbny (Classic Trainers + Plzeňský architektonický manuál / Petr Jehlík)

Štítky jednání zastupitelstva, letiště Líně, městské lázně, Rudolf Špoták, Martin Baxa, Pavel Vanka, letiště, lázně, pozemek, Česká pirátská strana, ANO 2011, ODS, Starostové a nezávislí, Roman Zarzycký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.