Vedení čtvrtého městského obvodu přichází s dobrou zprávou pro své obyvatele. Kromě nových popelnic na olej a jedlé tuky přibylo v Červeném Hrádku také první sběrné místo, kam mohou lidé ukládat objemnější odpad, bioodpad i tříděný komunál jako papír, plasty, sklo, kovy, textil i drobné elektro. Sběrné místo bude otevřené dva dny v týdnu, a to ve středu a o sobotách.
Úterý, 24. května 2022, 07:31
Co patří do hnědých popelnic? Odpověď na tuto otázku se učí už děti na základní škole, a přesto se stačí do nádob podívat a je jasné, že mnoho Plzeňanů nedávalo v hodinách pozor. Bioodpad je přitom velmi hodnotná surovina, ale na rozdíl od plastu a...
„Jsme moc rádi, že se díky spolupráci s Čistou Plzní podařilo otevřít vůbec první sběrné místo v našem obvodu, a to v Červeném Hrádku za bývalým kulturním domem. Rozšiřujeme tím služby pro naše občany a zároveň se vyřeší dlouhodobý problém s nepořádkem u separačního stání v Křivé ulici, které bude zrušeno,“ vysvětlila místostarostka obvodu Lenka Kočová (ODS).
Sběrné místo bude otevřené vždy ve středu a v sobotu. Až do října bude provoz ve všední den od 15-18 hodin a o víkendu od 9-12 hodin. O svátcích bude sběrné místo zavřené. Zimní provoz se zkrátí a ve středu bude zavítat v pět odpoledne. V sobotu naopak otevře o hodinu později, a to v deset.
„Zaplocená část s obsluhou bude otevřena dvakrát týdně. Týká se to objemného odpadu a bioodpadu. Neoplocená část bude přístupná po celý rok. Abychom eliminovali černé skládky, bude místo pod nepřetržitým kamerovým dohledem,“ upřesňuje Kočová.
Sběrné místo tak rozšíří dosavadní služby. Například kontejnery na bioodpad byly v Červeném Hrádku přistavovány dvakrát v měsíci, nyní bude možné odkládat bioodpad dva dny v týdnu. Zrušené separační stání v Křivé ulici pak nahradí parkovací místa. Vybudování sběrného místa včetně osazení kamerového systému vyšlo na 858 tisíc korun.
Pondělí, 13. června 2022, 16:31
Přes dvacet popelnic s fialovým víkem najdou lidé na území čtvrtého městského obvodu. Jedná se o pilotní projekt, který ukáže, jestli dokáží lidé efektivně třídit jedlé tuky a oleje z domácnosti. Pokud se ukáže, že ano, přibudou v ulicích Plzně...
Jednou z dalších novinek na Doubravce jsou popelnice s fialovým víkem, jež jsou určené ke sběru jedlých tuků a olejů z domácností. Celkem 21 nádob je k dispozici v Červeném Hrádku, Bukovci a Újezdě. Konkrétní umístění nádob lze dohledat na mapě. „Věřím, že naši občané budou nádoby využívat k účelům, ke kterým slouží, a že popelnice brzy přivítáme i v Doubravce nebo Lobzích,“ uvádí starosta Tomáš Soukup (ANO).
Kromě toho městský obvod pokračuje v obnově kontejnerových stání. Z jeho ulic postupně mizí zastaralá stání, která jsou desítky let stará. Od roku 2018 došlo k obnově celkem devíti stání, a to v celkové hodnotě 1,85 milionu korun. Letos se tak stalo ve Smrkové ulici 12, v ulici Ke Špitálskému lesu 12 a v ulici Partyzánská.
Prakticky všechny potravinářské oleje a tuky používané v domácnosti lze recyklovat a mohou člověku dál posloužit. Mezi ně patří například oleje z konzerv, marinád, salátových zálivek, nakládané zeleniny a samozřejmě také obsah pánviček a friťáků po smažení. Mezi tento typ odpadu řadíme také máslo, sádlo nebo výpek z masa. To vše stačí slít do PET lahve, pevně ji uzavřít a odnést do označené popelnice.
Tříděním jedlých tuků a olejů lze předejít ucpanému potrubí. Díky recyklaci klesá produkce oxidu uhličitého i potřeba pěstovat olejniny pro průmyslové účely. Vytříděný a recyklovaný olej lze znovu využít například pro výrobu biopaliv.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.