sobota 2. července 2022 Patricie

Silný vítr urval střechu rodinného domu a další poškodil, strom na kolejích zastavil také mezinárodní vlak

Dopolední bouřky, které se prohnaly Plzeňským krajem způsobily velké škody zejména na Domažlicku. Hasiči tam zasahují u popadaných stromů i poškozených domů. V Radonicích šlo například o utrženou střechu. Komplikace byly i na železnici. V úseku mezi Domažlicemi a Blížejovem narazil Západní expres do padlého stromu. Nikdo z cestujících nepřišel k úrazu.

Poblíž Chrastavic najel osobní vlak do stromu spadlého na koleje. Událost se obešla bez zranění a provoz na trati je již obnoven.

„Na Domažlicku zasahujeme ve větším počtu u popadaných stromů a dalších následků prudkého větru,“ informoval stručně mluvčí krajských hasičů Petr Poncar„Střecha, kterou vítr strhl z rodinného domu, způsobila škody ještě u dvou sousedních domů. Škody na obecním majetku budeme teprve zjišťovat, " uvedl Vojtěch Weber, starosta obce Milavče, pod niž Radonice patří. Právě v okolí Radonic pode něj vítr škodil asi nejvíc. „U silnice mezi Radonicemi a Zahořany spadlo asi 20 vzrostlých stromů, už je to uklizeno," doplnil. Zmínil se také o škodách, které bouře napáchala zemědělcům na Domažlicku - poničila například pole máku či ječmene v okolí Srbic, Kolovče či Kani.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se právě nad Domažlickem vyskytla silná bouřková buňka, která postupovala dále na Plzeň. Bouřky podle meteoroložky Simony Procházkové provázely i kroupy o velikosti dvou centimetrů.

Na Domažlicku se dle jejích slov pravděpodobně lokálně vyskytl takzvaný downburst, významný propad studeného vzduchu, který vytváří silný vítr. „Bouře začala nabírat sílu po přechodu Šumavy a Českého lesa, kde nasála teplý vzduch," řekla Procházková. Srážek ale nespadlo nejvíce na Domažlicku, ale až v Rokycanech. Během hodiny tam napršelo 18 milimetrů srážek, přičemž 13 milimetrů, spadlo během deseti minut, dodala Procházková. Kvůli tomu museli například pořadatelé posunout i začátek oblíbené Sportmanie, která má právě v Rokycanech svou zastávku v rámci roadshow. 

Meteorologové očekávají v západních Čechách silné bouřky a krupobití

Po supertropickém víkendu přišlo ochlazení a bouřky. Hřmění bylo slyšet už od brzkého rána, kdy se k nám první bouřky dostaly od Německa. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zasáhla relativně silná bouřková buňka dnes ráno Domažlicko...

„Bouřky dnes jsou a ještě budou hodně aktivní. Do vzduchu se dostává více vlhkosti a v kombinaci s labilním prostředím, výraznou změnou rychlosti větru a rostoucí výškou mohou být vzniklé bouřky i velmi silné. Už během rána jsou vydávané výstrahy na pozorované silné bouřky s kroupami kolem dvou centimetrů, jde například o jih Plzeňska. Je také pravděpodobné vytvoření supercel, ve kterých se mohou objevit i velké kroupy okolo čtyř centimetrů,“ varuje ČHMÚ na svých sociálních sítích. Výstraha před silnými bouřkami platí až do dnešní půlnoci.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS Plzeňského kraje

Štítky silný vítr, následky bouřky, Domažlicko, downburst, ČHMÚ, výstraha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.