sobota 2. července 2022 Patricie

Plzeňský kraj věří, že mu krizový štáb v pondělí povolí stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny

Vedení Plzeňského kraje předpokládá, že v pondělí dostane od Ústředního krizového štábu povolení a následně vybavení ke stavbě stanového městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Chce ho postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku. Úřad má vytipované i další tři lokality mimo Plzeň. Pro stavbu nouzového ubytování potřebuje ještě povolení ministerstva školství, kterému patří bývalá škola i přilehlý pozemek. Povolení ministerstva čeká kraj také v pondělí. Městečko by pak mohlo stát do týdne.

Podle hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka (Piráti) začíná v našem kraji přibývat ukrajinských Romů a spolu s tím tím se prodlužuje i doba vyřízení potřebných papírů. Jejich lustrace, která trvala dříve 24 až 48 hodin, se prodloužila až na dvojnásobek. „Lidé, kteří přišli v pondělí do Pekla (plzeňský kulturní dům pro nouzové ubytování s 50 lůžky), tak byli vylustrováni v pátek ráno v devět," popsal Špoták. Do doby, než se prověří, zda nemají dvojí občanství, nemohou dostat vízum ani sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro tuto skupinu kraj potřebuje vytvořit nouzové ubytování. Podle hejtmana se kraj snaží zrychlit proces lustrace, ale prověření občanství zdržuje maďarská strana.

„Pokud nám to ministerstvo nepovolí, tak máme ještě v záloze další lokality, které zveřejníme až poté, pokud Nové Domky nedopadnou. Bylo by to určitě mimo Plzeň, v Plzni to stavět nechceme," ujišťuje hejtman. Ústřední krizový štáb se schází v pondělí, kdy by měl žádost kraje probrat. „Rozhodne, jestli nám dají stany ze státních hmotných rezerv," řekl. Pak by se muselo vyjádřit ministerstvo školství. „Pro mě je teď prioritnější Ústřední krizový štáb, aby nám uvolnil stany a vybavení. A potom to někde postavíme, musíme to postavit," zdůraznil hejtman.

Stanové městečko by mohlo vyrůst do týdne

Stanové městečko, jehož stavba by hasičům trvala až týden, bude spravovat kraj a provozovat ho bude ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Dohled by měla policie a hasiči. Uprchlíky by tam dvakrát denně odvážel autobus.

Stanové městečko pro dočasné nouzové přístřeší má mít kapacitu zhruba 100 míst, dalších 50 lůžek bude v sousední zděné škole, kam už nechal kraj ve středu převézt 34 ukrajinských Romů z ubytovny ve Strašicích na Rokycansku. Ti měli po lustraci na ubytování a dávky nárok. „Předpokládáme, že až se jim v pondělí dávky vyplatí, tak tam ten počet klesne. Odjedou pak s penězi zpátky do Maďarska nebo na Ukrajinu a přijedou zas příští měsíc," konstatoval Špoták. Podle hejtmana také někteří zkouší požádat o další dávku v jiném krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).

V minulých dnech mířilo podle Špotáka do Plzeňského kraje zhruba 20 ukrajinských Romů denně a jejich lustrace byla vyřízená do dvou dnů, což bylo zvladatelné. „Ale teď to trvá čtyři dny a když každý den přijde 20 lidí, tak je jich tu najednou 80," vypočítává Špoták. Kraj chce být také připraven na to, že Praha v polovině června může zavřít své krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, což plánuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Plzeňský kraj, kam dosud přišlo téměř 27 000 ukrajinských uprchlíků, podle hejtmana ubytovává 4500 z nich, což je druhé největší zatížení po Praze. Většinou bydlí v soukromých ubytovnách a ve veřejných budovách.

Řada romských uprchlíků k nám přichází ze SRN 

Napjatou situaci s romskými uprchlíky komentoval také hejtman sousedního Jihočeského kraje Martin Kuba, který upozornil na skutečnost, že mnozí romští uprchlíci k nám přicházejí ze sousedního Německa. To by vysvětlovalo i fakt, že stanové městečko pro tuto skupinu uprchlíků vzniká v Plzeňském kraji nedaleko od Rozvadova těsně u hranic se SRN. 

„Vím, že to někteří nechtějí slyšet, ale po tom, co k nám na jih Čech dorazila 31. května skupina uprchlíků z pražského nádraží, se po důkladné lustraci prokázalo, že už mají požádáno o dočasnou ochranu v Německu a přijeli odtud. Prosím veďme tu debatu racionálně a ne jen na emocích. Je to fakt složitější. Odmítám, že se o někoho, kdo opravdu potřebuje pomoct a chová se slušně nedokážeme postarat. Jihočeši to dokázali a dokáží, a zaslouží si za to poděkování. A není to ani o barvě pleti, ani o národnosti. Ale tohle na jihu Čech fakt podporovat nebudeme," řekl Martin Kuba.   

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky stanové městečko, romští uprchlíci, stavba stanového městečka, nouzové ubytování, lustrace uprchlíků

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.