Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 22. února 2024  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Práci našlo v Plzeňském kraji zhruba 6000 válečných uprchlíků, nejvíce jich pracuje ve výrobě či ve skladu

V Plzeňském kraji našlo za více než dva měsíce od napadení Ukrajiny Ruskem práci zhruba 6000 občanů Ukrajiny. Z toho více než 70 procent tvoří ženy. Snižuje se počet volných míst přímo pro Ukrajince, jichž teď eviduje Úřad práce v Plzni (ÚP) přes 2600. Nabízí je více než 100 firem, kde už většinou pracují jejich krajani, kteří nově příchozím pomohou s komunikací. Dalších zhruba 23 tisíc volných míst zadali zaměstnavatelé do databáze úřadu jako místa vhodná pro cizince.

V regionu, kde je podle odhadů vedení kraje přes 22 000 uprchlíků z Ukrajiny, je nízká nezaměstnanost - 2,7 procenta - a značný počet volných míst evidovaných ÚP, celkem 33.500, na něž se mohou Ukrajinci také hlásit. „Nejčastěji se zatím uplatnili na pozicích ve výrobě - jako obsluha strojů, montážní dělníci a dělnice, manipulační dělníci a dělnice, pracovníci i pracovnice úklidu a skladníci a skladnice," uvedl Tomáš Moravec z ÚP.

Úřad práce seznamy volných pozic pro uprchlíky každý den doplňuje. Jsou na jeho pracovištích i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Plzni (KACPU), jímž od 1. března prošlo přes 22 tisíc lidí. Počet uprchlíků se proti prvním týdnům, kdy jich bylo denně 800 až 850, snížil na 150, ve čtvrtek jich centrem prošlo 134; otevírací doba už je omezená z původního nonstop provozu na 07:00 do 17:00. Ukrajinci tam dostávají pracovní nabídky s kontakty. Pokud mají ubytování mimo Plzeň, musí na okresní pracoviště ÚP.

Zájem o Ukrajince mají firmy z celého regionu

Ženy mohou v regionu vykonávat pozice montážních a pomocných dělnic ve výrobě a obsluhy linek a strojů. Dále jsou volná místa zahradnic, šiček-švadlen, uklízeček, kuchařek a jejich pomocnic, pokojských, skladnic. Muži mají největší šanci jako zedníci, tesaři, truhláři, zámečníci a řidiči.

Zájem o ukrajinské uprchlíky mají firmy po celém kraji, zejména výrobci autodílů z Plzně, Boru u Tachova, Přeštic a Rokycanska, jsou mezi nimi také pracovní agentury. Nejvíc volných pozic je v Plzni a okolí Tachova. Mezi firmami je například plzeňský JTEKT, výrobce systémů řízení aut, dále výrobce textilií a výlisků pro automobily Borgers, který má čtyři továrny na Rokycansku, zájem má i Nemocnice Sušice, městský sociální ústav v Plzni a sociální centrum Letiny, lázně Konstantinovy Lázně i výrobce nápojových plechovek CANPACK Stříbro.

Pobočka americké korporace Lear, která začne od července montovat autosedačky ve druhém závodě v Ostrově u Stříbra, hledá desítky lidí k současným 900, mezi nimiž už je třetina Ukrajinců. Podle personalisty Dana Mikuliče chce mít do roku 2024 celkem 2000 pracovníků. Firma pomáhá rodinným příslušníkům Ukrajinců, s nimiž se setkává, a podporuje je materiálně i ubytováním.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Úřad práce

Štítky Ukrajina, Ukrajinci, pracovní místa, Úřad práce, práce pro uprchlíky, Plzeňský kraj, uprchlík, Plzeň, Úřad práce České republiky, výroba, Rusko, Tachov, okres Rokycany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Práci našlo v Plzeňském kraji zhruba 6000 válečných uprchlíků, nejvíce jich pracuje ve výrobě či ve skladu  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.