Jejich jména jsou pojmem a jsou neodmyslitelně spjatá s plzeňskými Slavnostmi svobody. Řeč je o ikonách jako je George Thompson, Richard Pieper, Herman Geist, Louis Gihoul, Valère Gustin, Earl Ingram nebo James Duncan. Právě jim a mnoha dalším mužům se věnuje výstava „Jak šel čas … Thank you, boys!“ Jejího zahájení se účastnili i dva američtí veteráni.
V roce 1945 se probojovali z normandského pobřeží až do západních Čech. Jejich nasazení v době války si Plzeň každoročně připomíná. Výstava před Studijní a vědeckou knihovou Plzeňského kraje se na 21 panelech ohlíží na uplynulé ročníky oslav od devadesátých let minulého století až do současnosti. Vernisáže se osobně zúčastnili dva američtí veteráni s rodinami a přáteli, kteří přijeli na letošní slavnosti.
„Česká republika je mým druhým domovem. Má žena byla původem z Čech, moji přátelé na studiích byli Češi, vyrůstal jsem s komunitou českých farmářů v Texasu, od nichž jsem se naučil české slovo ‚pivo‘. Cítím se s vámi dobře a jsem v Plzni rád. Uvidíme, zda mi to věk dovolí i v příštím roce, přeci jen je mi už sedmadevadesát let let,“ sdělil George Thompson. Richard Pieper přítomné pobavil historkou o tom, že v době osvobozování Plzně byl v Teplé. Když po pár dnech do Plzně přijel, objevil pivovar, dostal pět sudů piva, s kterými odjel zpět, a stal se válečným hrdinou.
Sobota, 8. května 2021, 07:30
Odstranění a zničení pamětních desek, připomínajících osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a čtyřicetiletá úporná snaha komunistického režimu vygumovat z dějin naší země pravdivou historii o osvobození v květnu 1945. Přesně to se dělo po...
„To nejcennější a to, co nejvíc emoce přináší, jsou američtí a belgičtí veteráni. Za každým z nich je jeden osobní příběh a část toho příběhu se odehrává za druhé světové války. Stejně tak Plzeňané a obyvatelé okolních obcí mají své příběhy z té doby, rodiny si je předávají, vyprávějí, sdílejí do alb. A takovým rodinným albem je i dnešní výstava, která na 21 panelech ukazuje seřazené příběhy Plzně, jejích obyvatel, budov, amerických, belgických, českých vojáků a povstalců. Ukazuje je tak, jak šel čas,“ řekla mimo jiné při zahájení radní města Veronika Jilichová Nová (ODS), do jejíž gesce Slavnosti svobody patří.
Výstava přináší nové spojení historických faktů s velkým množstvím fotografií. Nezapomíná na mnoho bývalých příslušníků 16. obrněné divize, 2. a 97. pěší divize a dalších jednotek, jež se od května 1990 do roku 2019 plzeňských oslav zúčastnili. Kromě vzpomínek na konkrétní muže-osvoboditele nabízí také pohled na první plzeňské oslavy v květnu 1990 a jejich další ročníky, na boje o Šumavu, Český les a Chebsko, na Plzeň v době okupace a na sklonku války.
Pondělí, 2. května 2022, 13:45
Do provozu silniční i městské dopravy zasáhne v Plzni v tomto týdnu čtyřdenní program Slavností svobody, zejména pak Convoy of Liberty. V centru města dojde k několika dopravním opatřením. Při průjezdu konvoje vojenských vozidel v neděli 8. května...
„Plzeňané i přes ty roky, které nás od osvobození dělí, nikdy nezapomněli. A věřím, že nezapomenou na ty, jež nám v roce 1945 tolik touženou svobodu a naději na lepší život přinesli. Teprve od roku 1990 jsme mohli společně s našimi osvoboditeli oslavovat a vzpomínat na dny osvobození. Váleční veteráni se stali ‚tvářemi‘ Slavností svobody. Bohužel, většina z nich již dnes není mezi námi, ale navždy žijí v našich vzpomínkách. A právě tato výstava nám je všechny připomíná,“ uvedl při zahájení výstavy primátor města Plzně Pavel Šindelář (ODS).
Plzeňské Slavnosti svobody patří k největším oslavám osvobození v Evropě. Po dvouleté koronavirové pauze se lidé opět dočkají populárního Convoy of Liberty, kterého se zúčastní zhruba dvě stovky historických vozidel. Vše doprovodí přelet dobových letounů i tematický program v sadovém okruhu. Chybět nebude ani doprovodný program jako je komentovaná procházka s architektem nebo akce Paměti národa „Za Plzeňským odbojem“. Více informací najdete ZDE.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.