Badatelka, spisovatelka Václava Jandečková z Domažlicka, která se věnuje hledání důkazů o činnosti komunistické Státní bezpečnosti (StB) v česko-bavorském pohraničí za studené války, chce výsledky své činnosti co nejvíc dostat do povědomí lidí na obou stranách hranice. Za svou činnost v německém Schönsee dostala ocenění Stavitel mostů za podporu přeshraniční spolupráce. Letos se díky její spolupráci s dalšími partnery chystají v příhraničí komentované divadelní výpravy, odhalení čtyř informačních tabulí, pamětní desky či vydání komiksu.
„Já si toho nesmírně vážím, ale zároveň to beru s pokorou. Myslím hlavně na další spolupracovníky a lidi, kteří mě léta podporují, na čtenáře mých knih," řekla Václava Jandečková. Její aktivity v Německu sahají do roku 2018, kdy tam začala přednášet a zpracovala dosud aktivní putovní výstavu. Podílela se také na divadelním představení v Drážďanech.
Bádání zaměřuje zejména na přelom 40. a 50. let 20. století, kdy StB rozehrála v západním pohraničí provokační akci Kámen. Ještě na Československém území zřídila fiktivní německé hranice a celnice a v převlečení za německé a americké vojáky a pohraničníky agenti StB zatýkali a vyslýchali Čechy, kteří chtěli emigrovat. Zatímco v Česku se i díky aktivitám Jandečkové o akci ví víc, v Bavorsku o tehdejším podvodu StB ví jen málokdo. To se ale postupně mění a tamní lidé se o událostech z počátku studené války začínají víc zajímat, řekla Jandečková. Falešné celnice byly nezřídka v domech, kde před válkou bydleli Němci.
Čtvrtek, 31. března 2022, 17:30
S pomocí moderních výzkumných metod chtějí badatelé zmapovat už zaniklé a mnohdy opomíjené lágry na pomezí Bavorska a Čech. Památky chtějí detailně zdokumentovat a ještě v letošním roce odprezentují získané materiály široké veřejnosti...
„Napsala jsem scénář pro německé divadlo Ovigo. Vznikl ohromný česko-německý projekt, do kterého se zapojuje až 80 lidí z české i německé strany. Jedná se o přeshraniční komentované divadelní výpravy po místech, kde se skutečně akce Kámen odehrávala," popsala Jandečková. Pro procházky byly vybrány čtyři lokality na Domažlicku, Tachovsku a Chebsku, měří čtyři nebo osm kilometrů a každé představení je napsané přesně na dané místo. První vyjde 4. června u německého Bärnau a Pavlovy Huti na Tachovsku. Zatím je v plánu osm vycházek v každé lokalitě. Výpravy jsou zpracované tak, aby byly srozumitelné pro Čechy i Němce.
Přesný počet obětí akce Kámen není znám. Nejsou žádné dostupné seznamy. „Pracuji, abych odhalila co nejvíce obětí, ale i pachatelů. Podařilo se mi objevit asi čtyři desítky jmen, které jsem zpracovala. Příběhy postupně vycházejí i v němčině, některé i v angličtině," uvedla autorka.
Přestože by se dál ráda věnovala bádání v archivech a hledání dosud neodhalených případů, stále víc ji zaměstnává popularizace výsledků její práce. Kromě divadelního projektu napsala scénář pro vznikající komiks, ráda by k němu uspořádala i výstavu. Jezdí po Česku i Německu na přednášky, spolupracuje se studenty. Chce oslovit různé skupiny i generace. „Těším se, že možná na německé straně, i díky tomu ocenění, by mohly vznikat studentské práce, jako už vznikají u nás (v ČR). Největší radost mi dělá, že mě oslovují studenti a chtějí informace pro své seminární a diplomové práce. To už v nich zůstává navždy. Témata zpracovávají velmi vynalézavým způsobem, dívají se na ně jiným pohledem než starší generace," uzavřela Jandečková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.