Pitva prokázala otravu nechvalně známým jedem karbofuranem u tří dravců a dvou lišek nalezených letos v únoru v jedné lokalitě na Klatovsku. A nebylo to zdaleka poprvé, kdy neznámý travič v této lokalitě zabíjel karbofuranem dravé ptáky i další zvířata. Kriminalisté teď ukončili vyšetřování tohoto případu, kde se jednalo o podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat.
„Trestní věc se odkládá, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání. Na volně přístupných pozemcích mezi obcemi Malý Bor a Horažďovice občan 5. února nalezl uhynulé dvě káně lesní a jednu lišku. Žena se specializací na vyhledávání uhynulých zvířat pomocí vycvičených psů, provedla propátrání okolí a nalezla ještě jedno mrtvé káně lesní a lišku obecnou,“ uvedla mluvčí policie Dana Ladmanová.
U všech uhynulých dravců i u obou lišek byla provedena pitva, která určila příčinu jejich úhynu a bylo provedeno i toxikologické vyšetření. Policisté na místě nálezu odebrali různé vzorky, které byly podrobeny odbornému zkoumání. „Podle závěrů zpracovaných protokolů bylo zjištěno, že u uhynulých dvou lišek a tří káňat lesních došlo k otravě a u všech byla zjištěna přítomnost karbofuranu,“ konstatovala mluvčí policie. Podle jejích slov policisté opakovaně prováděli různé výslechy osob, porovnávali obdobné případy, ale nepodařilo se zjistit skutečnosti, opravňující v souvislosti s tímto případem stíhat konkrétní osobu.
V terénu pátrala se svým speciálně vycvičeným psem po otrávených návnadách a jejich obětech psovodka Klára Hlubocká, která spolupracuje s Českou společností ornitologickou (ČSO). A retrívr Viky byl na místě činu úspěšný. Pes našel zbytky masa na balíku slámy jako otrávenou návnadu. Všechna mrtvá zvířata byla nalezena v poloze typické pro otravu. U ptáků se jedná o široce roztažená křídla a zaťaté pařáty, u lišky otevřená tlama a natažené nohy i ocas.
„Jed karbofuran traviči používají nejčastěji. A to i přesto, že od roku 2008 je v Evropské unii zakázaný pro přílišnou jedovatost. Hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení,“ říká Klára Hlubocká, psovodka ČSO. Kromě kání a lišky psovodka na místě dohledala také kosterní pozůstatky krkavce plné mrtvého hmyzu, které rovněž ukazovaly na otravu karbofuranem.
Neděle, 3. dubna 2022, 16:00
Policisté ukončili vyšetřování smrti dvou vyder říčních, které našel jeden občan mezi obcemi Kokšín a Švihov na Klatovsku. Policisté případ prověřovali z důvodu podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat. Na Klatovsku totiž loni i letos zatím...
Pes Kláry Hlubocké je vycvičen tak, aby v terénu nález psovodce pouze označil a nijak se u něj nezdržoval, aby mu nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů. Psovodka je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 104 případů, jejichž obětmi se stalo 488 zvířat. V některých okresech je ale trávení častější. Nejvíce problematická je právě oblast západních Čech, zejména Klatovsko v okolí Horažďovic a také jižní Morava.
Přesně před rokem ve stejné lokalitě poblíž Velkého Boru a Svéradic na Klatovsku vyšetřovali policisté masakr čtyř orlů mořských. Pachatel nebyl odhalen a vyvázl bez potrestání. I v tomto případě použil travič návnadu otrávenou karbofuranem. Umístil ji na volně přístupném pozemku.
Přesto, že existuje velké množství případů a jejich počet se v průběhu času nesnižuje, byl v Česku prozatím za trávení divoce žijících zvířat odsouzen jen jeden člověk. V roce 2021 soud vyměřil jednomu rybníkáři podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých u Mečichova na Strakonicku v roce 2019.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.