Několik historických nemovitostí na území Plzeňského kraje má vlastníky nebo spolumajitele z Ruska. Vyšlo to najevo v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi poté, co naše úřady začaly dělat v Česku inventuru ruského majetku. Ruská majitelka zámku v Otíně u Klatov ovšem ve svém objektu ubytovala už začátkem března rodinu uprchlíků z Ukrajiny.
Podle informací serveru Seznam Zprávy jsou v Plzeňském kraji tři objekty, za nimiž stojí ruští majitelé. Toto číslo ale nemusí být konečné. Konkrétně se má jednat o známý klášter v Rabštejně nad Střelou, dále pak o méně známý zámek v Chrančovicích. Obě tyto historické nemovitosti se nacházejí na severním Plzeňsku. Třetím objektem je rovněž málo známý zámek v Otíně u Klatov.
Barokní klášter v Rabštejně nad Střelou postavený v polovině 17. století v areálu rabštejnského hradu vlastní česko-ruská firma. Objekt dříve patřil loterijní společnosti Sazka, od které ho před lety koupila společnost Krása a zdraví. Jejím polovičním spolumajitelem má být Stanislav Wagner z ruského města Marx v Saratovské oblasti.
Zchátralý renesanční zámek v Chrančovicích vlastní manželský pár podnikatelů z ruské Ufy. Objekt určený k záchraně se prodával v roce 2019 prostřednictvím realitní kanceláře jako ubytovací zařízení se zámeckou zahradou za nezjištěnou cenu. Původní zámek z roku 1795 byl zbořen a na jeho místě se v roce 1909 postavil nový zámek. Od roku 1917 byla nemovitost prázdná a nacházela se ve velmi špatném stavu.
Majitelku původem z ruského Vladivostoku má zámek v Otíně u Klatov. Objekt v dezolátním stavu koupila v roce 2018 Daria Krstev, podnikatelka v oblasti cestovního ruchu, která se po studiích v Londýně usadila v Česku. Zchátralý zámek kompletně opravuje z vlastních prostředků a plánuje v něm bydlet i se svojí rodinou. Celou rekonstrukci postupně prezentuje prostřednictvím opravdu krásných a romantických fotografií na svých webových stránkách chateauotin.com i na Instagramu.
Ruská zámecká paní aktuálně ubytovala ve svém zámku rodinu z Ukrajiny, která tam bydlí už od začátku března. Jsou to příbuzní ženy, kterou chtěla u sebe v tomto roce zaměstnat. Jak sama uvedla pro Seznam Zprávy, ráda by přijala i více běženců, ale současný stav rekonstruovaného objektu, který je stále v nevyhovujícím stavu, jí to neumožňuje. Přesto hledá další možnosti, jak uprchlíkům z Ukrajiny pomoci.
Kromě zázemí pro rodinu majitelky má v objektu otínského zámku vzniknout i velký sál s historickou i moderní knihovnou, kde by se měly pořádat literární akce a besedy se spisovateli. Na zámku se v roce 1827 oženil František Palacký, který tam také začal pracovat na svém největším díle – Dějinách národu českého v Čechách a v Moravě.
Od poválečného vyvlastnění otínský zámek jen chátral a na jeho žalostném stavu se podepsalo i několik necitlivých stavebních zásahů, zcela chybějící údržba a zatékající voda, která značně poškodila zdivo. Do sedmdesátých let minulého století využíval objekt podnik Kozak Klatovy jako skladiště. Později zámek fungoval jako sklad zemědělských produktů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.