Od začátku fungování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v bývalém Prioru prošlo už přes 13 tisíc válečných uprchlíků. Ubytování našlo díky krajskému úřadu 1 113 osob, což je stále pod 10 procent příchozích. Po celém Plzeňském kraji již fungují takzvané adaptační skupiny pro děti od tří let.
„Kapacity v Plzeňském kraji jsou v tuto chvíli dostačující s ohledem na počty těch, kteří v našem krajském centru o zajištění ubytování požádají. Kraj převzal a provozuje například ubytovnu v Čechově ulici v Plzni, kde je kapacita 247 míst a v tuto chvíli je zaplněna zhruba z poloviny,“ říká hejtman Rudolf Špoták (Piráti) s tím, že kraj se snaží využívat především ubytování z kapacit státu, měst a obcí.
Úterý, 22. března 2022, 17:00
Až do pozdních hodin pracuje plzeňský podnikatel Tomáš Urbánek s přáteli i dobrovolníky na úpravách čtyř velkých pokojů ve starém domě v Dýšiné na Plzeňsku. Společně tam vymalují a co nejrychleji dovnitř nastěhují potřebný nábytek. Jenže toho je...
Po celém kraji již děti do 18 let dochází do adaptačních skupin. V Plzni jich funguje pět od 7 do 16 hodin. „Adaptační skupina pro děti 15+ i nadále funguje ve Středisku volného času Radovánek v Plzni, tato skupina už registrovala 71 dětí, pravidelně přichází více než polovina z nich. Kapacita skupiny je zhruba naplněna, děti ale neodmítáme, považujeme funkci této skupiny za smysluplnou,“ popisuje mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová.
Děti se ve skupinách věnují výuce českého jazyka. Starším dětem se pak věnují poradci a společně hledají ideální střední školu. Podle informací ministerstva je na území plzeňského kraje 5 341 dětí ve věku od tří do osmnácti let. Do vzdělávání se zatím zapojilo zhruba 15 procent z nich.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.