čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

S prezidentem Zemanem jednal v Lánech plzeňský primátor Baxa, kandidát na post ministra kultury

Kandidát na ministra kultury Martin Baxa (ODS) dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech hovořil o propojení kultury a vzdělání i kompenzacích za dopady pandemie covidu-19 na kulturu. Prezident se podle něj zajímal o problémy památkové péče a její financování. O spekulacích ohledně dalších kandidátů na ministry podle Baxy nemluvili.

„Hovořili jsme mimo jiné o tom, že by se měli vést ve větší míře ke vztahu ke kultuře už žáci na základních školách," řekl Martin Baxa.

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, jednání se uskutečnilo v podobných podmínkách jako nedělní setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a pondělní s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Stejně jako oni hovořil Baxa se Zemanem přes plexisklovou bariéru. "Na jednání to nemělo žádný vliv, byla to živá debata," zdůraznil Baxa.

Podobně jako mnozí bývalí ministři kultury i Baxa hovořil o tom, že se bude zasazovat o růst rozpočtu kultury bez náhrad církvím na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP). K tomu se již v koaliční smlouvě zavázala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými. Koalice chce také připravit zákon o veřejných kulturních institucích a prosazovat vyšší daňové zvýhodnění mecenášství a sponzorování. Z fondu kinematografie chtějí koaliční strany vytvořit fond audiovize s podporou herního průmyslu a do volby rad veřejnoprávních médií zapojit Senát, když nyní vybírá jejich členy jen Sněmovna.

Baxa dále řekl, že má v plánu ve větší míře připomínat významné okamžiky českých a československých dějin. Jako příklady uvedl 80 let od operace Anthropoid a od transportů židovských spoluobčanů. Také se s prezidentem dotkli otázky přípravy znovuotevření kultury po odeznění pandemie.

Pokud se ministrem kultury stane primátor Plzně Martin Baxa, spadne mu do klína jeden místní problém

Nejžhavějším kandidátem na horký post ministra kultury v nové vládě je plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Pokud se ministrem opravdu stane, bude se muset ve své domovské Plzni vypořádat s jedním letitým problémem. A tím je stavba nové budovy...

Primátor Baxa už dříve oznámil, že se vzdá místa v čele Plzně, pokud bude ministrem kultury. Je přesvědčen o tom, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně. Pokud bude Baxa jmenován ministrem, rozhodne podle něj zastupitelský klub ODS v zastupitelstvu města o dalším postupu. Baxa je místopředsedou ODS, předsedou regionální organizace strany, krajským zastupitelem a od roku 2018 po čtyřleté přestávce podruhé primátorem Plzně. Pokud by se Baxa stal ministrem kultury, do jeho gesce by spadala mimo jiné i stavba nové budovy Západočeské galerie v centru Plzně. ODS v reprezentaci Plzeňského kraje, který je zřizovatelem galerie, o stavbu nové budovy dlouhodobě usiluje.

Cyklus schůzek by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se Zeman opět setká s premiérem Petrem Fialou (ODS), se kterým mluvil již v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády. Seznam kandidátů na ministry předal Fiala Zemanovi v polovině listopadu. V uplynulém týdnu se nominace kvůli možnému střetu zájmů vzdal místopředseda STAN Věslav Michalik. Hnutí STAN na jeho místo vybral bankéře Jozefa Síkelu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jiří Ovčáček / Twitter

Štítky primátor Martin Baxa, primátor Plzně, kandidát na ministra, ministr kultury, prezident Zeman, schůzka, akvárium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.