Na rozvoj a obnovu centrální části města Plzně se má zaměřit nový koncepční dokument nazvaný „Revitalizace centrální oblasti“. Dokument navrhuje vizi centrální oblasti na příštích 10 a více let a postup revitalizace za účelem navrátit „dobrou adresu“ do středu města a zpříjemnit život jeho obyvatel všech věkových kategorií.
Dokument si klade za cíl především zvýšit počet obyvatel trvale žijících v centru Plzně, a to zejména vytvořením podmínek pro možnou novou zástavbu. Dále navrhuje zklidnit automobilovou dopravu a zkvalitnit veřejná prostranství pro trávení volného času. Tato koncepce také vytváří podmínky pro usnadnění pohybu pěších uvnitř centrální oblasti, i ve vztahu k navazujícímu okolí. Centrální oblast je vymezena podle lokalit stanovených Územním plánem Plzeň, tuto oblast nově rozšiřuje o lokality U Škodovky, Jíkalka a Hamburk.
„Dokument podrobně řeší například hustotu obyvatel, zastavěnost území a stav a potenciál veřejných prostranství. Tato nová koncepce bude po schválení v Radě města Plzně pokladem pro vedení města a odborné složky městské správy při rozhodování a při projektovém a strategickém řízení v dalších letech. Stručně řečeno, revitalizace ukazuje směr, jak s centrem v budoucnosti dále pracovat,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).
Dokument revitalizace se skládá ze dvou částí, analytické a návrhové. Analytická část rozebírá stav a podmínky v území v kontextu se Strategickým plánem města Plzně. Dále také shromažďuje stávající dokumentace, vyhodnocuje opatření předchozího dokumentu a identifikuje problémy a potenciály struktury a infrastruktury města.
Mezi základní problémy centrální oblasti Plzně patří především její fyzické poškození, kdy na více než pětině jejího území zástavba buď zcela chybí nebo je nestabilizovaná a neodpovídající. S výjimkou historického jádra je velmi nízká i kvalita veřejných prostranství. To jsou hlavní příčiny její nízké hustoty osídlení, která je méně než 50 obyvatel na hektar. Celkové vyhodnocení analýzy je doplněno souhrnným výkresem problémů a potenciálů, který je výchozím podkladem pro návrh.
Návrhová část dokumentu revitalizace stanovuje obecné požadavky na strukturu města, tedy veřejná prostranství a zástavbu, a požadavky na infrastrukturu, tj. požadavky na modro-zelenou, dopravní a technickou infrastrukturu a veřejné vybavení.
Plošná opatření se zaměřují na problematiku, která je společná pro celou centrální oblast. Jedná se celkem o devět témat, zadání samostatných úkolů, vycházejících z návrhu, například cyklostrategie, umění ve veřejném prostoru, městský mobiliář. Jednotlivá opatření se oproti těm plošným týkají jen menších částí řešeného území, jednotlivých lokalit, ulic nebo stavebních bloků.
„Celkem 22 karet s podrobným zadáním identifikuje nejdůležitější místa, kde je nezbytné aktualizovat nebo pořídit plánovací dokumentaci, například Náměstí E. Škody, Pallova/Pražská, anebo rovnou zajistit projektovou dokumentaci a navazující realizaci, například Anglické nábřeží, Náměstí T.G.M,“ dodal technický náměstek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.