Za schvalování smrti tří českých vojáků v Afghánistánu při sebevražedném útoku v roce 2018 dnes Vrchní soud v Praze potvrdil Antonínu Dobnerovi tříměsíční podmínku s odkladem na rok a půl. Podle verdiktu se muž z Plzně dopustil schvalování trestného činu vraždy, státní zástupce muže obžaloval z podpory a propagace terorismu. Dnešní verdikt je pravomocný.
Soud zamítl odvolání žalobce, který požadoval, aby byl muž odsouzen podle původní trestní sazby, ale i Dobnera, který se domáhal zproštění. Muž se podle předsedy odvolacího senátu Vladimíra Stiboříka nemohl dopustit propagace terorismu, protože nebylo stanoveno, kdo byl pachatelem útoku na vojáky a co ho k činu vedlo. Organizaci Tálibán, která se k útoku posléze přihlásila, navíc české orgány podle soudce nemají na seznamu teroristických organizací.
Dobner ale podle soudce schvaloval útok pachatele na život a zdraví druhých. Jeho jednání navíc překročilo hranici společenské škodlivosti, pod kterou by ho ještě bylo možné považovat za přestupek. „Vzhledem k tomu, že výroky obžalovaného schvalovaly smrt českých osob, které měli nějaké rodiny a jsou známé, tak nepovažujeme tyto výroky za slušné a vhodné," dodal soudce.
Podle obžaloby Dobner v komentářích pod článkem o zabití tří českých vojáků při sebevražedném útoku v roce 2018 vyjadřoval sympatie k útoku i k útočníkovi. České vojáky na zahraniční misi v Afghánistánu označil v komentářích za teroristy a válečné zločince, kteří se podíleli na agresi proti afghánskému lidu. Uvedl mimo jiné, že vojáci našli spravedlivý trest z rukou tamních mudžahedínů, stojí ve spisu. Podle něj také v dalších komentářích napsal, že se vojáci mise zúčastnili jen kvůli penězům a že je zabila jejich chtivost. Podle státního zástupce Dobnerovy příspěvky přesáhly hranici svobody projevu.
Dobner vinu odmítá. Dnes soudu mimo dalšího řekl, že nemohlo jít o schvalování trestného činu vraždy, protože k útoku došlo v zahraničí, kde podle něj vojáci "neměli co dělat". Stejně tak podle Dobnera nemohlo jít ani o podporu nebo propagaci terorismu, protože jedinou mezinárodně uznanou teroristickou skupinou je podle něj Islámský stát. „Nikdy v životě jsem nenapsal něco, co by podporovalo Islámský stát," hájil se Dobner.
Za schvalování trestného činu hrozilo obžalovanému maximálně roční vězení, za podporu a propagaci terorismu by ho soud mohl odsoudit k odnětí svobody na pět až 15 let.
Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, zdroj: Armáda ČR
Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018, kdy se poblíž základny v Bagrámu odpálil sebevražedný útočník. Šestatřicetiletý rotný Martin Marcin (†36) a desátníci Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25), který pocházel z Plzeňska. Vojáci byli na místě mrtví. Prezident Miloš Zeman je později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Schvalovat jejich smrt nebylo možná správné. Zbytečnost jejich oběti je v kontextu současných událostí do nebe volající.