Bobr spadl do bezpečnostního přepadu dešťové vody na čistírně odpadních vod ve Starém Plzenci. Vylézt ven už sám nedokázal. Naštěstí rychle zasáhli odborníci ze Záchranné stanice živočichů a zvíře vypustili zpět do řeky. Během letošního léta odchytávali bobry také městští strážníci, zavalití hlodavci se totiž zatoulali i do ulic rušného města.
„Jak se bobr do nádrže bez vody dostal, jsme nezjistili, ale sám vylézt ven opravdu nemohl. Na místo nás přivolala obsluha čistírny, která všechny nádrže v objektu pravidelně kontroluje,“ říká šéf Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Na řadu tak přišel žebřík a podběrák. Během chvilky už bobra lapili a mohli ho vypustit zpět na řeku Úslavu.
Bobři nejsou v Plzni ničím výjimečným. Tuto sezonu se dokonce už několik exemplářů zatoulalo do ulic města. Na konci července se kolem druhé hodiny ráno bobr procházel po Americké třídě. Jen o pár dní dříve odchytávali policisté zhruba třicetikilového hlodavce nedaleko Pivovarské brány.
Ve všech případech zvířata strážníci úspěšně odchytili a vypustili je na nejbližší řeku. Výskyt bobrů na plzeňských tocích odborníci dlouhodobě monitorují.
„Podle zjištěných dat je populace bobra evropského v Plzeňském kraji na svém vrcholu, zejména mladí samci jsou kolikrát v rámci přirozené přírodní selekce vyhnáni mimo vodu a z teritoria domovských rodin, které si své území nekompromisně střeží. Za posledních deset let jsme dokonce zachytili i několik úhynů mladých samců, kteří byli pokousáni či zabiti jiným bobrem. I tak si příroda sama reguluje počty divokých zvířat v ekosystému,“ vysvětlil Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.