Brána do města nebo spíš do asijské tržnice? Ptá se část Plzeňáků v reakci na nově umístěnou sochu slovenského umělce Andreje Margoče. Jestliže má moderní umění vyvolávat emoce a diskusi, pak to dílo nazvané Cake Tower zvládá na jedničku. Socha znázorňující sladké pokušení s poskládaných větrníků se šlehačkou bude prostor u nově zbudované Paluby Hamburk zdobit rok. A jak už to bývá, někomu se to líbí, jiní nechápou.
Zanedbaný, špinavý a ostudný kout Plzně v posledních dnech významně prokoukl. Vzniklo tu zbrusu nové prostranství, kde mohou lidé posedět nebo se mohou podívat na vyhlídkovou věž a obdivovat panoramata Plzně. Do veřejného prostoru podle vedení města patří také moderní umění, proto zde nyní mohou návštěvníci Plzně narazit na Cake Tower, tedy dortovou věž. Do západočeské metropole se dostala z Prahy, kde v rámci festivalu Sculpture line stála před obchodním domem Kotva.
Úterý, 13. července 2021, 13:05
Místo, kterému Plzeňané nelichotivě přezdívali “ukrajinské parkoviště“, je již minulostí. Nevzhledná lokalita u vlakového nádraží se totiž během pár měsíců proměnila v prostor, kde se lze občerstvit, vylézt na dvanáctimetrovou věž nebo odložit kolo...
„Toto dílo zakončí letošní ročník festivalu WALLZ, jedná se tak o sedmimetrovou třešničku na dortu. Děláme to proto, protože si myslíme, že umění do veřejného prostoru patří. Součástí každé stavby vždy byly sochy a já jsem přesvědčen, že by to tak mělo být. Socha zde bude na rok a pak uvidíme, jak budeme dále postupovat. Rádi bychom zde střídali umělecká díla, která vyvolají v lidech i kontroverzní reakce a nenechají nás bez povšimnutí,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, jenž koordinuje využití prostoru.
A tento záměr skutečně vyšel. U sochy se lidé pozastavují a její fotografie zasypali na sociálních sítích lavinou komentářů, kde nejen dílo hodnotí, ale také hádají, co by to mohlo představovat. Jedni poukazují na špíz, jiným to připomíná spíše hromádku po psech a někteří neváhají hledat spojit se slavným brněnským orlojem.
„Moderní umění mě vcelku zajímá i se mi dost často líbí. Ale upřímně, tohle jde nějak mimo mě,“ píše například Milan Š. Paní Mirka K. zase poukazuje, že z celé věci má podobný pocit, jako když se na Lochotíně prvně objevil věhlasný růžový králík, který místo mrkve chroupal člověka. „On v Plzni nestačí napůl sežraný pan Mrkvička. Ještě přibylo 3,5 tuny rozplizlých, neurčitých větrníků se šlehačkou. Asi nemám ten správný výtvarný cit,“ podivuje se. Objevují se samozřejmě i opačné názory. „Je to skvělé, díky! Těm co remcají by se stejně nelíbilo nic,“ konstatuje Oliver K. a za pravdu mu dává i další diskutující: „Přesně! Má to barvu, nápad a není to jen holá ocelová tyč. A upřímně, králíka jsem si zamilovala.“
Nezapomínejme ani na poslední skupinu lidí, a to na ty, kteří dokonce vědí, co by tam mělo stát. Někteří doporučí obří lahev piva, jiní Hurvínka, protože toho není nikdy dost. „Mohla tam být třeba mořská panna nebo kotva, to by se k Palubě aspoň tematicky hodilo,“ zamýšlí se například Barbora.
A co to tedy sedm merů a tři a půl tuny vážící socha doopravdu představuje? Podle autora se jedná o větrníky se šlehačkou, které poskládal na sebe. V jednom z rozhovorů Margoč přiznal, že sám sladké nemůže, a tak koláčky alespoň vyrábí z bronzu či plastu. „Socha Cake Tower je součástí cyklu, který autor věnuje boji proti nenápadnému a tichému zabijákovi — cukru a závislostem na něm,“ vysvětlil Suchánek.
A jaký názor máte na sochu vy? Odpovězte v naší anketě zde pod článkem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.